A Domus Rt. tegnap közzétette, hogy fő tulajdonosa, a Fotex Első Amerikai–magyar Vagyonkezelő Rt. tegnap nyilvános vételi ajánlatot nyújtott be a társaság részvényeire a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletéhez. Az ajánlatban szereplő vételár részvényenként 1600 forint, ez a társaság egészére 2,6 milliárd forintos értéket ad. A tőzsdén a társaság részvénye utoljára 1303 forintos áron forgott, olykor napokig egyáltalán nem kötnek rá üzletet.
Az 56,49 százalékos tulajdonos ajánlattevő semmit sem közölt további szándékairól, de feltehető, hogy legalább a cég másik nagy, 24,99 százalékos tulajdonosával, a Discovery Europe Investmentsszel egyeztetett az ajánlat előtt. Így az is vélhető, hogy a Fotex-csoport tulajdoni hányada az 1,633 milliárd forintos alaptőkéjű cégben meg fogja haladni a 80, de lehet, hogy a 90 százalékot is. Utóbbi esetben kiszorítás és tőzsdei kivezetés is következhet (ekkor esetleg már a részvényenkénti saját tőke elérésére is lehet spekulálni).
A Domus Rt.-t 1993. december 28-án vezették be a Budapesti Értéktőzsdére, akkor 1500 forinton nyitott és röviddel ezután, az 1994-es hossz idején még 3340 forintot is megadtak érte. Hamar jött azonban a kiábrándulás: egy évvel később már alig több mint 500 forintot ért a papír, tavaly októberben pedig 399 forintért adta el a dematerializálásnál át nem cserélt részvényeit a társaság. A Domus 2,9 milliárd forint árbevétel mellett 206 milliós veszteséggel zárta 2005 első félévét. A beszámolóhoz fűzött kommentár szerint a megugró veszteség hátterében az árbevétel kedvezőtlen alakulása, illetve a piaci verseny miatt mérséklődő árrés áll, ám a társaság – főként a szezonalitás miatt – a második félévben már javulásra számít.
