A BÁV Rt. egy évvel ezelőtt kezdte meg a befektetési célú aranyrudak árusítását (NAPI Gazdaság, 2004. december 10., 11. oldal.), ám úgy tűnik, a spekulánsok csak most haraptak rá igazán a klasszikus befektetési termékre. A magyarázat kézenfekvő: az arany unciánkénti világpiaci ára a múlt héten lépte át az 500 dolláros bűvös határt, s időközben a dollár/forint árfolyam is kedvezően módosult.
A BÁV egy éve nem változtatott az egyunciás tömbök árán: 99 ezer forintért adja és 80 ezerért veszi. Időközben a társaság egy marketingkampánnyal rá is segített a forgalom felpörgésére, hirdetéseiben azt ígéri, hogy az év végéig marad a mostani ár – márpedig a tegnapi londoni középárfolyamon számolva csaknem 109 ezer forintra jön ki egy uncia arany ára, elvileg kitűnő arbitrázslehetőséget kínálva.
Ezek után nem csoda, hogy a kijelölt Bizományi-üzletekben aranytömb helyett egyelőre csak előjegyzési tömböt tudnak elővenni, az elmúlt időszakban ugrásszerűen megnőtt kereslettel ugyanis nem tudják tartani a lépést; volt befektető, aki állítólag húszas csomagokban vásárolta a nemesfém tömböket.
Szentpétery Kálmán, a társaság vezérigazgatója lapunk kérdésére azzal magyarázta az óriási érdeklődést, hogy Magyarországon sokan értenek az aranyhoz, s az árfolyamok kedvező alakulása miatt most nagyon jó vételnek számít. A társaság ezt kihasználva igyekszik nagyobb piacot teremteni magának, s tartják magukat ígéretükhöz, hogy az év végéig nem emelnek árat. Mint a vezérigazgató elmondta, jelenleg még tudják vállalni, hogy a megrendeléseket év végéig kielégítik, de ha a jövő évre csúsznának át a szállítások, idei rendelés esetén akkor is marad a 99 ezer forint.
Igaz, hogy a BÁV a jelenlegi világpiaci árat figyelembe véve az árrés egy részét átadja vásárlóinak, ám azért így sem kell attól tartani, hogy veszteséggel válik meg a tömböcskéktől. A társaság zálogüzletágában évi több száz kiló színaranynak megfelelő úgynevezett kényszertétel képződik. Ezt idáig tartalékolták, a közelmúltban azonban – a világpiaci áremelkedéstől nem függetlenül – egy ügylet során több mint 200 kiló színaranyat adtak el külföldre. A többi a helyi forgalom céljait szolgálja és eddig fedezte a keresletet. Mindebből következik, hogy a BÁV eddig még nem vásárolt aranyat, de a napokban megváltozhat a gyakorlat: levélben keresik meg az összes zálogfiókot, hogy napi áron megvásárolják a törtarany-készletet.
A társaság, amely tavaly 700 milliós adózás előtti eredményt ért el, az idén ennél alacsonyabb nyereséget tervezett, mivel a létszámleépítések, illetve az üzletbezárásoknál megmaradt készletek értékvesztése jelentős egyszeri költséget okozott. A terv teljesülése azonban – az aranynak is köszönhetően – már biztosnak látszik – mondta el a vezérigazgató.
