Sikeresen termelésbe állt a BorsodChem új MDI-gyára, s az üzem termékeiből már decemberben jelentős mennyiséget értékesít a társaság – jelentették be szerdán. A BorsodChem korábbi MDI-gyára a japán Mitsui technológiájával készült, ám időközben a társaság mérnökei saját technológiát fejlesztettek ki, és a meglévőnél nagyobb, 100 ezer tonna éves kapacitású létesítmény már ez alapján készült. Az építési és szerelési munkák befejeztével a próbaüzem október 4-én indult, és mostanra mind a nyers, mind pedig a tiszta MDI-ből jó minőségű, kereskedelmi mennyiségű terméket állítanak elő.
Az utóbbi negyedévekben az MDI volt az egyetlen a BorsodChem kulcstermékei közül, amelynek stabilan magas maradt a világpiaci ára, így az üzem sikeres elindítása kulcsfontosságú.
Az alapanyag benzol áringadozásainak kivédését segíti a BC legutóbbi akvizíciója, a Petrochemia Blachownia megvásárlása. A lengyel gyár benzolból a BC szükségleteinek nagy részét, a TDI alapanyagából, a toluolból a harmadát tudja szállítani. Mivel az olajár emelkedésével az aromás vegyületek is jelentősen drágultak, az új szerzeménnyel való együttműködéstől évi egymilliárd forint megtakarítást remél a BC.
A társaság befektetői megítélése 2005 első felében látványosan javult, majd ősz óta az optimista várakozások – az árfolyammal szinkronban – csökkentek. Nem apadt viszont a legnagyobb hazai magánbefektető, Megdet Rahimkulov BorsodChemmel kapcsolatos optimizmusa. Az orosz állampolgárságú üzletember a HVG-nek elmondta, január–februárig a jelenlegi 10,5-ről 15-16 százalékra szeretné növelni BC-részesedését, de akár 20 százalékig is elmehet. Célárát sem rejtette véka alá: 3500 forint felett szeretne megválni a papíroktól.
