BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Bizonytalan Mol-stratégia?

2005. november 29. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az elemzők bíznak a Mol-menedzsmentben, a hétfőn kihirdetett ötéves stratégiát alapvetően pozitívan ítélik meg, de egyes célok teljesíthetőségében csak fenntartásokkal hisznek – derült ki a NAPI Gazdaság által megkérdezett elemzők véleményéből. A legnagyobb bizonytalanság a szakértők szerint abból adódik, hogy a 3,5 milliárd dolláros EBITDA-cél eléréséhez – különösen a mostaninál kedvezőtlenebb környezetben, alacsonyabb olajárak és finomítói árrés mellett – elengedhetetlenül szükségesek az akvizíciók. Volt olyan elemző, aki szerint a 3,5 milliárd dollár felosztása – 2 milliárd a meglévő és 1,5 milliárd a majdani akvizíciókkal megszerzett eszközökön termelődne meg – is kérdéses, a jelenleginél kedvezőtlenebb piaci körülmények között nehéz vagy lehetetlen ugyanazt a kétmilliárdot megtermelni, mint ami például az idei évre várható.
Pletser Tamásnak, az Erste elemzőjének véleménye szerint a 300 ezer hordót meghaladó napi kitermelési mennyiséghez és a 900 millió hordós készlethez a kutatás-termelés területén jelentős akvizíciókra lesz szükség, és egyelőre nehezen láthatóak azon területek, ahol ezeket sikeresen és olcsón meg lehetne vásárolni. Jelenleg a Mol-csoportnak az INA-val együtt (amit még nem is vett meg) ennek csak valamivel több mint a fele van meg. Zékány András, az ING elemzője szerint a legnagyobb kérdés a jövőbeli akvizíciók ára. A célok teljesíthetőek, de ha a Mol ezekért túl sokat fizet, akkor az a társaság értékét is negatívan befolyásolhatja és a célokat is értelmetlenné teszi. Általános vélemény volt, hogy a hatékonyság növelése révén elérendő 285 millió dolláros megtakarítás jól hangzó cél, de mérni nagyon nehéz, és a jelenleg is Európa egyik leghatékonyabb olajcégének számító Molnál erre már nincs is lehetőség (más kérdés, hogy az INA-ban ez még „benne van”, ehhez azonban a céget még meg is kell szerezni). A gázvezetékrendszer Molnál maradása ugyanakkor negatív hír, az E.On által a gázüzletért várhatóan fizetendő vételár legnagyobb részét ugyanis ez tette volna ki (a teljes, 2,2 milliárd euróra értékelt üzletből ez 1,25 milliárd eurót jelentett volna).

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet