BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Bearanyozott nap

Az arany drágulása nyomán remeklő bányavállalatok magukkal húzták az európai mutatókat, Amerikában pedig a kiváló makroadatok miatt volt optimizmus.

2005. november 29. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az arany 18 éve nem látott szintre drágult, unciánkénti ára tegnap átlépte az 500 dollárt, de a nemesfém árának emelkedése a magasba röpítette a bányacégek árfolyamát is. A BHP Billiton és a Rio Tinto jegyzése is jelentősen emelkedett a londoni kereskedésben, és szintén jól szerepelt a P&O. Az utóbbi, a legjelentősebb brit kikötőket üzemeltető társaság azt követően drágult több mint egy százalékkal, hogy a dubai székhelyű DP World bejelentette, 5,7 milliárd dollárért megvásárolná a társaságot. Az ajánlatban szereplő ár részvényenként 443 pennys vételárat jelent, ami 46 százalékkal magasabb, mint a P&O-papírok tegnapi, 303 pennys záróára.
Az európai börzék jó teljesítménye is szerepet játszott abban, hogy az amerikai mutatók jól kezdték a napot, de a remek tengerentúli rajt leginkább a kiváló makroadatoknak volt köszönhető. Az Egyesült Államokban októberben megugrott az új lakóingatlanok értékesítése, a Conference Board fogyasztói bizalmi indexének értéke pedig két éve nem látott javulást mutatott az üzemanyagárak csökkenése és a kedvezőbb foglalkoztatási kilátások miatt. Kedvező továbbá, hogy a tartós javak rendelésállománya is a várakozásokat meghaladó mértékben nőtt. A remek amerikai makroadatok lendületet adtak a dollárnak: a zöldhasú euróhoz mért jegyzése 1,1820-ról 1,1760-ig erősödött.

Csernátony Csaba
Csernátony Csaba

Ez is érdekelhet