BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Vegyes zárás a vezető tőzsdéken

A világ vezető részvénypiacai vegyesen zártak hétfőn. A tengerentúlon a technológiai szektor húzta lefelé az indexeket, míg Európában a vállalati hírek közül kiemelkedtek a felvásárlási pletykák. Az olajár négyhavi minimumról ismét felfelé mozdult.

2005. november 21. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A tengerentúlon a szeptemberi kedvezőtlen adat után októberben a vártnál nagyobb mértékben emelkedett a Conference Board vezető amerikai gazdaságkutató csoport által számolt összetett konjunktúramutató értéke. A leading indicators index 0,9 százalékkal emelkedett a szeptemberi, 0,8 százalékos gyengülés után, illetve a piac által várt 0,8 százalékos javulással szemben. Ezzel az index három hónapon át tartó lejtmenete tört meg. A kedvező hír ugyanakkor nem tudta ellensúlyozni a technológiai szektor visszaesését. A Nasdaq kosarába tartozó papírok számottevően veszítettek értékükből. A General Motors bejelentette, hogy bezárja négy amerikai összeszerelő üzemét költségcsökkentési okokból. A hírre jelentősen emelkedtek a társaság papírjai.
Jean-Claude Trichet, az Európai Központi Bank (ECB) elnöke hétfőn bejelentette, hogy az euróövezet gazdasága a magas olajárak hatásaival szemben kellő ellenállást képes tanúsítani. Piaci szereplők ezt úgy értelmezték, hogy az európai jegybank december 1-jén enyhén – a piaci várakozások szerint 25 bázisponttal – fogja emelni a jelenleg irányadó kétszázalékos kamatot. Londonban a Glaxo 4,2 százalékot vesztett, mert az amerikai gyógyszerfelügyelet felülvizsgálja a cég asztmaellenes szerét. A hírre a CSFB semlegesre minősítette le a papírokat.
Szektorszinten az energiaszegmens nyerte a napot: emelkedett a Shell, a Total. Frankfurtban a Lufthansa volt a nap vesztese: 0,44 százalékot esett a cég papírja. Párizsban hétfőn 32,29 eurón kezdték meg az Electricité de France (EdF) áramszolgáltató tőzsdei privatizációját. A kibocsátásból így mintegy nyolcmilliárd euró lesz a bevétel, amelyet a társaság fejlesztésére szánnak, nem pedig a költségvetés feljavítására. Az olaj négyhavi minimumáról felfelé mozdult: a trendet a hűvösebb amerikai időjárás magyarázza.

Ember Zoltán
Ember Zoltán

Ez is érdekelhet