Orbán Viktor az energiaipar társaságainak túlzott profitját okolja a magas áramárakért. A Fidesz elnöke „luxusprofit elleni csomag” kidolgozását javasolta hétfői parlamenti felszólásában, amely lehetővé tenné, hogy a háztartási villamos energia ára tíz százalékkal csökkenjen jövőre. Az árcsökkenést az energiaiparban érdekelt társaságok nyereségéből kellene finanszírozni.
„Mondjuk ki, hogy Magyarországon a háztartási energia ára nem valós ár. A nem valós árakat le kell törni, a nyerészkedést és a luxusprofitot le kell törni” – mondta Orbán Viktor. Az országgyűlési határozati javaslat formájában előterjesztett luxusprofit elleni csomag lényege az lenne, hogy vizsgálják felül az 1995-ben az erőművekkel kötött hosszú távú áramvásárlási szerződéseket és csökkentsék az abban foglalt árakat, illetve erősítsék a versenyt az áramszolgáltatók között. Szerepel benne az is, hogy amíg a verseny nem fejti ki jótékony hatását, a kormány ne mondjon le a legmagasabb fogyasztói ár meghatározásának jogáról. Kóka János gazdasági miniszter erre válaszul annyit mondott, hogy térjünk vissza a realitások talajára.
Elemzők a Fidesz elnöke által elmondottakat egyértelműen politikai tartalmú nyilatkozatként értékelték, amelynek címzettjei a választók és a nem a piaci szereplők. Ugyanakkor az azért kiderült, hogy a magyar tőkepiacot tekintve egyértelműen ártalmasnak tartják a megszólalást, hiszen – mint egyikük figyelmeztetett – a mostani felszólaláshoz nagyon kevés kell, hogy további tőzsdei cégeket, a Molt, a gyógyszergyártókat, az OTP-t vagy a Magyar Telekomot is érintse akár (a szabályozó hatóság mindegyiküknél találhat módot arra, hogy a társaságok profitját csökkentő előírásokat léptessen érvénybe). Ilyen értelemben egy ilyen politikai nyilatkozat csak a Magyarországon amúgy is magasnak számító szabályozói kockázatot növeli, ezzel paradox módon épp azt indokolja, hogy a magyar áramcégektől magasabb nyereséget várjanak el a külföldi befektetők, mint nyugat-európai társaiktól.
