BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Haladékot kaphat a Mol és az OTP

A benyújtott módosító javaslatok alapján elképzelhető, hogy mégsem vezetik be azt a szabályt, amely alapján már a jövő év elejétől felvásárolhatóvá válna a Mol és az OTP. Az áttörési szabály csak opcionális lesz, így érvényben maradhatnak a felvásárlást meggátló rendelkezések egészen 2010-ig.

2005. november 20. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Várhatóan mégsem lesznek egykönnyen felvásárolhatóak a legnagyobb magyar tőzsdei társaságok január elsejétől. A tőkepiaci törvény felvásárlási szabályait is módosító, jelenleg az Országgyűlés előtt lévő törvényhez ugyanis megérkeztek a módosító javaslatok is. Ezek közül az egyik, MSZP-s képviselő által benyújtott módosítás gyakorlatilag súlytalanná tenné a törvény tervezetében szereplő úgynevezett áttörési szabályt. Ennek lényege, hogy ha egy felvásárló 75 százalék fölé kerül egy nyilvános társaságban, akkor nem alkalmazhatóak vele szemben a felvásárolt cég alapszabályában lévő szavazati és részvénytulajdonlási korlátozások. Ha a törvényjavaslatot az eredeti formájában fogadnák el, akkor a meghatározó tulajdonos nélkül, függetlenségüket gyakorlatilag az ilyen, alapszabályban leírt védelmi mechanizmusokkal biztosító tőzsdei cégek – például az OTP és a Mol – legalábbis jogilag felvásárolhatóvá válnának. A Szabó Lajos MSZP-s honatya által benyújtott módosító indítvány – amelynek hátterében sejthetően a függetlenségüket óvó cégek lobbitevékenysége állhat – opcionálissá tenné az áttörési szabály alkalmazását, a társaságok szabadon választhatnák meg, beemelik-e a rendelkezést alapszabályukba vagy sem. Ha elfogadják a módosító javaslatot, akkor ismét 2010. január elseje lesz az a legközelebbi dátum, amikor a Mol és az OTP menedzsmentjének foglalkoznia kell a kérdéssel, a jelenleg érvényben lévő szabályozás szerint ugyanis eddig az időpontig maradhatnak érvényben a nyilvános társaságok alapszabályában meglévő szavazati és részvénytulajdonlási korlátozások.
Az áttörési szabályt eredetileg a tavaly tavasszal elfogadott, a vállalatfelvásárlásokat szabályozni hivatott uniós irányelv kívánta elhelyeztetni a tagállamok jogszabályaiban. Az ötlet az unió egyik ideológiai szempontból fontos elvét, a szabad tőkeáramlást volt hivatott segíteni a felvásárlások megkönnyítésével, azonban kevés sikerrel. A mostani állapot azt mutatja, hogy a tagállamok döntő többsége várhatóan nem veszi át kötelező szabályként az áttörési elvet, igaz, erre az irányelv maga is lehetőséget ad. (Az irányelv alapján egyelőre csak jogszabály-tervezetek vannak, elfogadott törvények még nem.)

Lovas-Romváry András
Lovas-Romváry András

Ez is érdekelhet