BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Egy lépéssel közelebb a nyereséghez a Rába

2005. november 10. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A második negyedévhez hasonlóan üzemi szinten ismét javulásról, azonban még mindig veszteségről jelenthetett a harmadik negyedben a Rába. A gépipari csoport operatív vesztesége negyedévről negyedévre csökken – júliustól októberig „már csak” 369 millió forintra rúgott – az EBITDA pedig a menedzsment ígéreteihez híven pozitív maradt. Az árbevétel is csökkent a harmadik negyedévben az előzőekhez képest, ezt azonban a vevőknél is szokásos nyári leállásokkal magyarázta a menedzsment. Az első kilenc hónapot tekintve azonban már nőtt – tavalyhoz képest 24,6 százalékkal – a csoport forgalma, üzemi vesztesége pedig a felére apadt. Ez persze nem látszik a cég nettó profitján, mivel a pénzügyi tételek a nyitott hedge pozíciók negyedév végi átértékelése miatt hatalmas mínuszt hoznak. Így a tavalyi első kilenc hónaphoz képest a győri cég 1,7 milliárdos nyereség után idén 3,26 milliárdos veszteséget tudott felmutatni.
A három fő üzletág közül a futóműrészleg enyhén mínuszos EBITDA-t termelt a negyedévben, az alkatrészüzletág enyhén pozitívat, míg a járműüzletág 100 milliót hozott az amortizációt nem számítva. Mindhárom ágazat árbevétele nőtt, a futóműüzletágé jórészt az európai kiszállítások növekedésének köszönhetően, a járműüzletágé a honvédségi szállítások, az alkatrészüzletágé pedig a Suzuki-megrendelések felfutása miatt. Pintér István vezérigazgató a cég negyedéves prezentációján kifejezetten optimista volt a negyedik negyedévvel kapcsolatban, azonban – a túlzott várakozások elkerülése végett – nem ígért pozitív üzemi eredményt a negyedik negyedévre, igaz, nem is zárta ki azt. Ismét tarthatónak ítélte viszont az éves szinten 45 milliárd forintos árbevételi tervet, és a pozitív EBITDA-célt.
A következő időszakban a Rába vezetése fokozottabb hangsúlyt fektet a cég „negyedik üzletágára”, az ingatlanvagyon hasznosítására. Pintér szerint a Rába rejtett értékét jelenti az ingatlanvagyona, a cég hasznosításra váró, Győr belvárosában lévő 45 hektáros telkének értékét 4,5-9,5 milliárd forint közé tette. Az, hogy ez majdan egyszeri nagyobb bevételként jelentkezik a cégnél, vagy folyamatos pénzbefolyásra lehet belőle számítani, egyelőre nincs eldöntve. A hasznosítás mindenesetre megkezdődött, a Rába egykori központi irodáját lebontották, s a helyén megkezdődött egy győri Árkád bevásárlóközpont építése, amelyet a tervek szerint jövő év végén adnak át.

Lovas-Romváry András
Lovas-Romváry András

Ez is érdekelhet