Jelentősen a várakozások feletti, 2,6 milliárdos adózott eredményt ért el üzleti évének most zárult utolsó negyedében az Egis Rt. A gyógyszergyár árbevétele 10 százalékkal nőtt, s a teljes évben 73 milliárd forintot tett ki. A társaság stratégiai piacain – különösen a volt szovjet tagállamokban – jelentős bővülést ért el, miközben kevésbé nyereséges exportpiacainak forgalma visszaesett. A legjövedelmezőbb piacokon főként a legjobb fedezetet biztosító termékek forgalma nőtt gyorsan, ráadásul szeptemberre a dollár is magához tért. Nem meglepő, hogy az éves szinten 54 százalékos nyereségnövekedést és 11,4 milliárdos adózott eredményt elérő cég részvényárfolyama egy év alatt megduplázódott. A belföldi eladások 10 százalékkal emelkedtek: kedvező a forgalom egyenletes eloszlása, amit ezúttal nem zavartak meg felvásárlási rohamok. A magyar gyógyszerpiac 18 százalékkal (447 milliárd forinttal) növekedett, az Egis bővülése 16 százalék volt, ezért a társaság piaci részesedése enyhén, 6,65 százalékra csökkent. A társaság kedvezően ítéli meg, hogy a hazai piaci környezet biztonságosabb lett, a befizetésekről való megállapodás alapján az Egis számításai szerint 520 millió forintot kell visszafizetnie az OEP-nek, ami az elmúlt negyedévet terhelte.
Az egyik legfontosabb stratégiai piacra, Oroszországba 20,7 millió dollárért adtak el, az utolsó negyedév növekedése 50 százalékos, az év egészében elért 72,8 millió pedig 51 százalékos növekedést takar. Nem sokkal rosszabb a kép a FÁK-országok összességében: 47 százalékos a negyedéves, 50 százalékos az éves növekedés. A társaság új lieblingje Ukrajna; míg eddig az orosz és lengyel értékesítő hálózatok kiépítése folyt, jövőre északkeleti szomszédunk kerül sorra. A nyugati késztermékexport 5,5 millió dollárra ugrott, ám ez egyszeri jelenség, a továbbiakban 3-4 millió dolláros negyedéves értékek várhatók. Az árbevétel kedvező szerkezetének köszönhetően a gyártási költségek 7 százalékos volumennövekedés ellenére 3 százalékkal csökkentek, ám ugyanez volt az oka a marketingkiadások jelentős, 19 százalékos emelkedésének. A pénzügyek 1,8 milliárdos pozitívumából 770 millió képződött az utolsó negyedévben, köszönhetően a dollár erősödésének. Az üzemi szinten 11,1 milliárdos eredmény így adózás előtt már megközelítette a 13 milliárd forintot, az adózott pedig a magyar számvitel szerint 11,4 milliárd – részvényenként 1464 – forint lett.
Az Egis igazgatósága elfogadta a 2005/2006-os üzleti év tervszámait, amelyek ugyan nem nyilvánosak, ám a forgalomnövekedés célszámait megtudhattuk. Az orosz és FÁK-piacokon az erős bázisról is tartani szeretné a 25 százalékos növekedést. Kelet-Európában a cseh és szlovák piac kisebb növekedése alapján inkább csak 15, belföldön pedig 10 százalékkal emelkedhet az árbevétel. A nyugat-európai késztermékexport és a hatóanyag-kivitel értéke együtt 20 százalékkal csökkenhet. Az orosz gyógyszer-támogatási rendszer változásairól várhatóan november végén tesz közzé tájékoztatást az Egis, ami kedvező esetben további nyereségforrást jelenthet a dinamikusan fejlődő gyógyszercégnek.
