A jelek szerint nem következett be a harmadik negyedévben várt pozitív fordulat a Globus Rt. gazdálkodásában. A társaság tegnapi bejelentésében arról tájékoztatta a befektetőket, hogy tavasszal megfogalmazott tervei tarthatatlanok, az eredetileg elképzelt 690 millió helyett 1,2-1,4 milliárd forintos veszteséget ér majd el idén a cég. A vártnál nagyobb mínuszt a társaság vezetése alapvetően három tényezőre vezeti vissza. Az egyik a lengyel zloty jelentős erősödése, ami nagymértékben rontja az exportorientált Globus Polska nyereségességét.
A Globus Polskától tavasszal 130 millió forintos veszteséget, üzemi szinten 236 millió forintos operatív nyereséget vártak. Nem tesz jót a cég gazdálkodásának az energia- és az ahhoz kapcsolódó költségek jelentős mértékű emelkedése, a november elsejétől életbe lépett gázáremelés közvetlenül és közvetve is rontja a konzervipari csoport eredményességét. Ráadásul az idei szélsőséges időjárási viszonyok miatt a növényi nyersanyagok ára jelentősen meghaladta a tervezettet, a termés mennyisége és minősége is elmarad a várttól, ez pedig a feldolgozott mennyiség csökkenését eredményezi. A Globus azt is megjegyzi, hogy az eredményprognózist az év végi devizaárfolyamok tovább befolyásolhatják.
A Globusnak egyébként, hogy teljesítse a warningban leírt 1,2–1,4 milliárdos veszteséget, már nem kell igazán sokat „hozzátennie” féléves teljesítményéhez, hiszen a csoport az eredmény soron már féléves jelentésében is 1 milliárdos mínuszról számolt be. Ugyanakkor augusztus közepén a menedzsment még tarthatónak ítélte az eredményterveket, tehát akkor még a második félévre 3-400 millió forintos nyereséget tervezhetett a konzervgyár vezetése a mostani közzétételből számolható 2-300 millió forintos veszteséghez képest. A konzervipari részvények jelenleg többéves mélypontjuk közelében tartózkodnak a Budapesti Értéktőzsdén, a tegnapi 419 forintos záró árfolyam ez egy évvel ezelőttinek alig felére rúg.
