BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Remek eredmény a Richtertől

Az előzetes várakozásoknál magasabb, 11 milliárd forintos negyedéves eredménnyel örvendeztette meg befektetőit a Richter. A részvényárfolyam 37 ezer forintra emelkedett.

2005. november 6. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az elemzői várakozásokat csaknem 20 százalékkal meghaladó, 11 milliárd forintos negyedéves adózott eredménnyel örvendeztette meg a befektetőket a Richter pénteki gyorsjelentése. A háromnegyed éves konszolidált profit 30,6 milliárd forintot tett ki, ez 15 százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál. A társaság árbevétele 15 százalékkal nőtt és kilenc hónap alatt meghaladta a 124, nem konszolidáltan a 100 milliárd forintot. Ugyan az előrejelzéseknek megfelelően az orosz piacon a közgyógylistás eladások visszaestek, de a FÁK-eladások bővülése így is meghaladta a 48 százalékot. Most először fordult elő, hogy a szovjet utódállamokba irányuló export (167 millió dollár) meghaladta a belföldi eladásokat (149 millió dollár). Pedig a hazai árbevétel sem alakult rosszul, 11,7 százalékkal nőtt, ami alapján a Richter 7,6 százalékos részesedéssel továbbra is a magyar gyógyszerpiac második legnagyobb szereplője. Az emelkedéshez a nőgyógyászati készítmények és egy újonnan bevezetett, prosztatadaganat elleni szer járult hozzá jelentősen.
A társaság növekedését a FÁK mellett a kelet-közép-európai régió adja, most azonban nemcsak itt, hanem Nyugat-Európában is jó teljesítményt nyújtott a Richter. Miután ugyanis gombaölő kenőcsének szabadalma lejárt, sikeresen helyettesítette azt tabletta formájú generikus készítménnyel. Az európai eladások euróban mérve 19,4 százalékkal bővültek. Továbbra is visszaesés tapasztalható viszont az amerikai hatóanyag-eladásokban, az árbevétel 18 százalékkal csökkent az első kilenc hónapban.
A Richter Rt. nem konszolidált üzemi eredménye 10,2 százalékkal, 25,2 milliárd forintra emelkedett, a 24,3 százalékos üzemieredmény-hányad kisebb csökkenést mutat. Az értékesítési és marketingköltségek az árbevétel 18,7 százalékára nőttek, k+f-re 9 százalékot fordított a társaság. Hiába bukott félmilliárd forintot a Richter a fedezeti ügyleteken, a dollár erősödése sokkal inkább kedvező a társaságnak: a devizaátváltás árfolyamnyeresége és a követelések átértékelésén kimutatott nyereség hatására a pénzügyi eredmény csaknem 50 százalékkal javult.
A Richter részvénypiaci megítélését rövid távon leginkább meghatározó orosz gyógyszertámogatási rendszerrel kapcsolatban Bogsch Erik vezérigazgató elmondta, jelenleg még nem tudni, mely termékek kerülhetnek fel a jövő évi listára, s a programban részt vevő nagykereskedők köre sem ismert. Lehetséges, hogy a rászorulók patikában beváltható kuponok helyett készpénzt kapnak majd, ami kedvezőtlen lenne a társaság számára, hiszen nem biztos, hogy az érintettek a gyógyulásukra fordítanák az összeget. (A Richter szerint november végén várható a jövő évi szabályok meghatározása.) Az OEP-kasszába várhatóan 1,2 milliárd forintot kell befizetnie a társaságnak, ebből 600 milliót már ebben a negyedévben elhatároltak. Bogsch Erik igyekezett hűteni a negyedik negyedévvel kapcsolatos várakozásokat, mondván, tavaly az utolsó három hónapot mintegy 3,6 milliárd forintos egyszeri tétel javította. Az orosz piac bizonytalanságai miatt az év egészére továbbra is 10-15 százalékos bevételnövekedés a „hivatalos prognózis”, annak ellenére, hogy az első kilenc hónapban a növekmény 15 százalékos volt.
Úgy tűnik, a piaci szereplők csak a szokásos óvatosságként értékelték a vezérigazgató szavait: a részvény közel 3 százalékkal, 37 ezer forintra emelkedett az amúgy semleges piacon.

Molnár Gergely
Molnár Gergely

Ez is érdekelhet