Negyedéves összehasonlításban majd 10 százalékkal, de a teljes háromnegyed évet tekintve is 7,6 százalékkal magasabb osztalékalappal zárta az első kilenc hónapot a Démász Rt., ami részvényenként 1354 forintot jelent. Ez, tekintve hogy olyan időszakban történt amikor az áramszolgáltató perben áll a Magyar Energiahivatallal a szabályozott árak megállapításának módja miatt, igazán szép teljesítmény, különösen, hogy az augusztusi időjárás sem volt kedvező a társaságnak.
Kompenzáltuk a negatív tényezőket – mondta el Lehóczki Gábor pénzügyi igazgató a társaság pénteken tartott sajtótájékoztatóján. A hálózati veszteség már nem haladta meg a 7,35 százalékot (tavaly 7,77 százalék volt), a költségeket pedig, különösen a bizonytalan szabályozási környezetre tekintettel, igen erőteljesen visszafogták. A következő negyedévben ennek részben meg is lesz a böjtje, mondta el az igazgató, mivel bizonyos hálózat- és informatikai karbantartási munkákat nem lehet megspórolni, ezek csupán a következő időszakra csúsznak, így a cég éves eredményében már költségtételként jelentkeznek. Ezért is várható, hogy az osztalékalap valójában nem lesz magasabb a tavalyinál, amikor is 1280 forintot fizetett a cég.
A mostani kiváló eredmény a költségek eltolásán és a jól alakuló hálózati veszteségen felül (9,5 százalék az éves cél) a Démász szabadpiaci áramkereskedelemmel foglalkozó leányvállalatának, a D-Energiának is köszönhető volt. A cég negyedéves összehasonlításban 60 százalékkal növelte eredményhez való hozzájárulását – ez a teljes háromnegyed éves időszakokat összehasonlítva több mint kétszeres növekedés – ami nagyon jónak számít. Ezzel kapcsolatban Oravecz Zsolt igazgatósági tag elmondta, a társaság továbbra is ragaszkodik ahhoz, hogy csak pozitív árréssel szerezzen ügyfeleket, ezért szép eredmény, hogy sikerült olyan fogyasztókat is szerezni, akik nem a Démász ellátási területén fogyasztják a villamos energiát (példának hozta fel a Pannon GSM-et, mint amely az ország egész területén fogyasztó, és a D-Energia ügyfele). „Nem harácsolni akarunk, de nem kaptunk konkrét válaszokat olyan kérdésekre, amelyet jogosnak tartunk” – jelentette ki Oravecz Zsolt a társaság elutasított kérelmére válaszul megindított közigazgatási perrel kapcsolatban. Ennek a Démászra nézve konkrét anyagi következménye várhatóan nem lesz, de bíznak abban, hogy bírósági keresetük kedvező elbírálásban részesül, és mélyebb, komolyabb szakmai párbeszéd alakul ki a szabályozó hatósággal. A MEH készül arra, hogy 2007. július 1-től új modell szerint működik a magyar villamosenergia-rendszer, ennek kialakításában minél jobban részt kívánnak venni.
Az eredmény növekedése tehát mindenképpen impozáns és felettébb pesszimistának mutatja a menedzsment az osztalékalap nominális szinten tartását célul tűző, de már teljesen reálisnak mondott várakozásait. A jövő dönti el, hogy igazuk lesz-e, annyi bizonyos, hogy ehhez valóban gyenge negyedik negyedév kell majd. A tőzsdei reakció visszafogott volt, az egy százalékot alig meghaladó emelkedés nem különösebben figyelemre méltó, igaz, a papír már a gyorsjelentés megjelenése előtt erőteljesen emelkedett.
