BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Mennyit hoz most a Mol?

Hiába magasak a benchmarkként használt finomítói marginok, a Mol ezt vélhetően nem tudta teljes mértékben érvényesíteni áraiban, ami majd nyomot hagy a cég egy hét múlva napvilágot látó harmadik negyedéves eredményén is – vélik az általunk megkérdezett elemzők.

2005. november 3. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A Concorde elemzői a korábban becsültnél is gyengébb eredményt várnak a Moltól. Az indoklás szerint az üzemanyagpiacon kialakult erős regionális verseny miatt a nagykereskedelmi árrések a vártnál jóval nagyobb mértékben estek, ráadásul a Mol piaci részesedése csökkent. (A Concorde kalkulációi alapján a Mol az egyes piacain 30–50 százalékkal mérsékelte nagykereskedelmi árréseit.) Kedvezőtlen hatást gyakorol a cég eredményére a belföldi földgázkitermelés után fizetett bányajáradék várható emelkedése is, ez a tétel a brókercég számításai szerint éves szinten 50 milliárd forintra is rúghat. A cég elemzői a tavalyi 73,6 milliárdos profit után az idei harmadik negyedévben csak 62,6 milliárdos nyereséget várnak, ami éves szinten 2234 forintos részvényenkénti eredményt jelent. Ágazati összevetésben egyébként a Mol 9-es P/E mutatója 15 százalékos diszkontot jelent az osztrák OMV-éhez képest, ám az iparági finomítói fedezeti ciklus középértékével – 4-5 USD/hordó – számolva a részvény már némi túlértékeltséget mutat.
Pletser Tamás, az Erste elemzője nem ennyire borúlátó. Habár szerinte sem tudta a benchmarkként használt finomítói marginokat hozni az olajcég, és az erős verseny miatt nyomás alatt állva nem volt képes olyan mértékben emelni árait, mint azt várták, de ezt ellensúlyozta a magas alapanyagárak következtében várhatóan remek teljesítményt nyújtó kutatás-termelés üzletágból jövő nyereségemelkedés.
Persze vannak kellemetlen fejlemények is a cég háza táján: a Slovnaft-büntetésre 8 milliárd forintot kénytelen tartalékolni a társaság és a petrolkémiai üzletág is a korábbinál rosszabb nyereségességgel működik majd – tette hozzá a szakember.
Török Bálint, a Buda-Cash elemzője viszont korántsem látja ennyire rózsásnak a helyzetet. Szerinte a földgázüzletben az alapanyagárak emelkedése miatt jelentős romlás várható, a divízió a korábbinál lényegesen kisebb profitot termelhet és a kutatás-termeléstől sem számít az előző negyedévinél jobb eredményre. A hitelek átértékelésén is veszít még egy-két milliárdot a cég, igaz, ez a végső eredményt nem befolyásolja számottevően. A szakember ezért a tavalyinál közel 15 százalékkal alacsonyabb, 63 milliárdos eredményt vár a Moltól.
Zékány András, az ING elemzője is úgy érzi, hogy eladásai során a Mol nem tudta teljes mértékben érvényesíteni az egyébként nagyon kedvező benchmark margint, és ő is csalódást keltő számokat vár a petrolkémiai üzletágtól. Zékány ennek ellenére némileg emelkedő, 74,1 milliárdos adózott nyereségre számít a cégtől.

Mezősi Tamás
Mezősi Tamás
Csernátony Csaba
Csernátony Csaba

Ez is érdekelhet