BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Búzára is kötnek üzletet a Budapesti Értéktőzsdén

Sokéves álom valósult meg tegnap a Vörösmarty téri tőzsdepalotában, amikor Gráf József mezőgazdasági miniszter csengetésére tíz órakor elindult a kereskedés a BÉT árupiaci szekciójában. A Budapesti Árutőzsde 16 éves különélés után beolvadt a Budapesti Értéktőzsdébe, amely ezzel jelentős versenyelőnyhöz jutott a régióban.

2005. november 2. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Tizenhat évvel azután, hogy 1989 novemberében a BÁT elődjének számító Terménytőzsde Kft. szervezésében megszületett a rendszerváltó Magyarország első tőzsdei határidős gabonaüzlete takarmánykukoricára 5850 forinton, az 1990. június 21-én hangsúlyozottan értéktőzsdeként alapított Budapesti Értéktőzsdén folytatódik tovább a gabona és egyéb termények határidős és prompt kereskedése. Másfél éves előkészítő munka után (az integráció hivatalosan a NAPI Gazdaság és a két tőzsde 2004. januári, a magyar tőzsde 140. éves jubileumát ünneplő tőzsdekonferenciáján fogalmazódott meg) tegnap a BÉT árupiaci szekciójában az első BÉT-es gabonakötés búzára született, 24 000 forintos árfolyamon.
A kereskedést Gráf József mezőgazdasági miniszter csengetése nyitotta meg, aki kiemelte a tőzsde szerepét a magyar mezőgazdaság átalakulásában. Utalt arra, hogy a földbérleti díjak meghatározásában már most is alapvető szerepük van a tőzsdei elszámolóáraknak. Matthias Kunsch, a HVB Bank elnöke pedig hangsúlyozta: az áru- és értéktőzsde egyesülése a racionalitás győzelme, amelyet az utóbbi két év többszörös tulajdonosi átrendeződése tett lehetővé. Emlékeztetett arra, hogy a két tőzsde többsége előbb pénzügyi befektetők kezébe került, majd tőlük vásárolta meg a HVB vezette osztrák bankkonzorcium. Az új tulajdonosok célja a magyar tőzsde további fejlődésének biztosítása. Szalay-Berzeviczy Attila, a BÉT elnöke elmondta, hogy a régió tőzsdéi közötti versenyben is komoly előnyt jelent a BÉT számára az integráció, ugyanis a legközelebbi árutőzsde, a MATIF Párizsban működik. A BÉT egyébként jövőre a devizaszekció többletforgalma révén mintegy 60, az áruszekcióból mintegy 50 millió forintos bevételt vár, míg a kiadások 50-60 millió forintra rúghatnak. (A BÁT működését az utóbbi három évben a Keler-tulajdonrész hozama, illetve annak részbeni eladása biztosította.)
A BÉT elnöke kiemelte, hogy a magyar tőzsde kínálati palettája 17-féle új árupiaci prompt és határidős termékkel, valamint búza-, napraforgó- és takarmánykukorica-opciókkal bővül. Török Sándor, a Budapesti Árutőzsde 1990 óta negyedik elnöke nemcsak a múltról, de a jövőről is beszélt: 2006 elején már a BÉT égisze alatt kerülhet sor a két tőzsde által közösen előkészített új termék, a dollárban elszámolandó Ural olajkontraktus bevezetésére, és folytatódik az aranykontraktus előkészítése is. (Az arany a régi tőzsde első fél évszázadában, 1914-ig fontos tőzsdei termék volt.)
A hamarosan várhatóan végelszámolással megszűnő BÁT Rt. 600 millió névértékű részvényének 75 százalékát a BÉT már megvette a HVB-től, a többi részvényre november 10-éig érvényes vételi ajánlatot tett a tulajdonosoknak. (A teljes vételár mintegy 3,4 milliárd forint lesz.) A BÁT Rt. négy alkalmazottját veszi át a BÉT, ahol az új árupiaci szekcióban 12 új szekciótag kereskedik tovább. A régi tőzsdések számára az egyesülés igazi örömét az adja, hogy hatévi szünet után (a BÉT határidős szekciójában 1999. szeptember 19-én tértek át az elektronikus kereskedésre) ismét brókerek népesítik be az amúgy némileg kihalt tőzsdeépületet és újra felhangzik az „Adtam!” és a „Vettem!”.

Lovas-Romváry András
Lovas-Romváry András

Ez is érdekelhet