Tovább növelte részesedését a tavalyi nyilvános vételi ajánlatot követően a Konzum legnagyobb tulajdonosa, a Forlev Kft. A társaság tegnapi bejelentése szerint a Forlev a 2004 végi 64 százalékról mostanra 75,99 százalékosra növelte tulajdoni hányadát a pécsi székhelyű cégben. Ez azt jelenti, hogy a cégbírósági bejegyzést követően a kisebbségi részvényesek forgalmi értéken felajánlhatják papírjaikat a Forlev részére. A forgalmi értéket a tőkepiaci törvény értelmében kell meghatározni, azaz vagy a 180 napos forgalommal súlyozott tőzsdei átlagár, vagy a Forlev által a félév során fizetett legmagasabb ár közül a nagyobbat kell figyelembe venni. A féléves átlagár számításaink szerint 117 forint körül van, azaz nagyjából megegyezik a jelenlegi tőzsdei árfolyammal.
A Konzum nagytulajdonosa már a nyilvános vételi ajánlat során jelezte, hogy minél több papír megszerzésére törekszik; az ajánlat szövegében leírtak szerint azt is fontolóra vette volna, hogy a papírokat kivezetné a Budapesti Értéktőzsdéről. Ugyanakkor a társaság tavaszi közgyűlésén a menedzsment a részvényeseket arról tájékoztatta, hogy a tőzsdei kivezetést mégsem tervezik, igaz, egyelőre osztalékfizetés sincs napirenden. A Konzum egyébként sajáttőke-alapon az egyik legolcsóbb részvénynek számít a Budapesti Értéktőzsdén, a tavalyi év végi adatok szerint a csoport saját tőkéje 2,35 milliárd forintra rúgott, ami az 5,2 millió darab részvénnyel számolva papíronként 451 forintnak felel meg, vagyis több mint három és félszerese a jelenlegi tőzsdei árfolyamnak. Persze ez megmagyarázza azt is, hogy a fő tulajdonos miért nem az újabb ajánlatot és a kiszorítást választja tulajdonrésze növelésére, hiszen ilyen árfolyam mellett a tőzsdei vételek jóval olcsóbbnak tűnnek.
