Látványos zuhanást – 1164 ponttal került lejjebb a BUX – produkált tegnap a Budapesti Értéktőzsde. Az első fél óra még békésen telt, de rögtön utána megérkezett a nehéztüzérség: az intézmények adni kezdték az összes indexpapírt, s 10 órára hatmilliárd lett a forgalom, annyi, mint máskor fél nap alatt. A vevők rendre beálltak, akárcsak máskor, ám az eladók nem fogytak el. Délután négykor már 1250 pont volt a BUX vesztesége, amit halovány és komolyabb eredmény nélküli emelkedésre irányuló próbálkozás követett.
A hatalmas esés lehetőségéről már egy ideje mindenki beszélt, mégis váratlanul jött. Vitathatatlan, hogy a BUX-ban benne volt egy alapos korrekció, kérdés, hogy tegnap a részvények értékelését helyre tevő kiigazításnak, vagy a pénz áramlási irányának megfordulására visszavezethető trendforduló nyitányának lehettünk-e szemtanúi. Ebben nem jelent iránymutatást az a körülmény sem, hogy nem magyar sajátosságról volt szó, az egész régió esett: a varsói WIG–20 4 százalékkal, az orosz RTS 3,3-mal, a cseh PX–50 3,6 százalékkal zuhant, de 3 százalék fölötti mértékben esett az osztrák ATX és a török ISE index is.
A román tőzsde ezzel szemben egy százalék alatti csökkenéssel megúszta.
Sarkadi Szabó Kornél, a Raiffeisen Bank elemzője szerint az elmúlt napokban biztossá vált, hogy a BUX-csúcsok után nem feltétlenül csupán átmeneti korrekcióról van szó a részvénypiacon. A mai jelek alapján már sokkal egyértelműbb, hogy megindult a tőkeátcsoportosítás. A szakember szerint egyébként várható volt a „büntetés” a múlt heti amerikai események után (energiaárak és a szektor korrekciója, a kamatemelések folytatása, a különböző szektorokból érkező profitfigyelmeztetések), és az is természetes, hogy az esésben is azok a piacok járnak elöl, amelyeken korábban látványos volt az emelkedés, vagy amelyeken a makroháttér bizonytalanabb. Ez utóbbi kettő alapján érthető is a BÉT lejtmenete, a kérdés csupán az, hogy a megindult tőkekivonás mennyi ideig fog tartani. Sarkadi Szabó Kornél úgy véli, a komoly forgalom mellett csökkenő BUX akár még néhány ezer ponttal is lejjebb kerülhet. Különösen, mivel ilyenkor a befektetők sokkal érzékenyebbek a korábban figyelmen kívül hagyott kockázatokra is. Az ország makrohelyzete mellett csupán most hallják meg azokat a hangokat, amelyek a hazai tőzsdei cégek egyedi kockázatára (Mol – gázüzletág, Richter – orosz piac) figyelmeztetnek.
Juhász Richárd, a Concorde üzletkötője lehetségesnek tart egy néhány napos pozitív korrekciót, de a középtávú irány nem fog megváltozni. Leszünk még lejjebb is – összegezte. Jellemző a hosszú bikapiac hatására, hogy a befektetők azt kérdezgették, mi történt, miért esünk? De az elmúlt két hónap emelkedésére ugyanúgy nem volt racionális magyarázat, mint ahogy most sincs. Pontosabban egy van, a likviditás.
