Normális reakció, hogy három nap korrekció után megjönnek a vevők – kommentálta a tegnapi, mínusz 300 pontos déli állásról plusz 74-re felkapaszkodó BUX-ot Juhász Richárd, a Concorde üzletkötője. A BUX október 4-i csúcsához képest 1400 ponttal (hat százalékkal) van alacsonyabban, s éppen a két nagyot eső vezető papírt, a Molt és az OTP-t vették a nap második felében. A BUX napon belül az 50 napos mozgóátlagról, 21 900 pont környékéről fordult, persze lehet tudni, hogy néhány befektető csukott szemmel is „megveszi az 50 napost” – mondta. (Azaz vásárolni kezd az átlag elérésekor.) Ez az alig száz pont plusz mindazonáltal óvatos korrekciónak mondható, s a következő napokban dől el, hogy vége van-e az esésnek vagy további hideg napok következnek. A nagy emelkedés mindenesetre a legkevésbé valószínű, 23 ezer pont fölötti BUX mostanában nem várható – mondta a kereskedő. Nem vagyok túl optimista – tette hozzá végül.
Zékány András, az ING elemzője úgy véli, a mostani korrekciót nem kell hosszú távú trendfordulónak tekinteni. Az eddigi emelkedés alapvetően annak volt köszönhető, hogy jött be likviditás (befektetésre váró tőke), és ez nem szakadt meg – mondta. Az alapokba továbbra is folyamatosan érkezik a (nyugati) pénz. A mostani eladások azt jelentik, hogy ezek a pénzek állnak a partvonalon, viszont az alapkezelők nem akarják azt a kockázatot futni, hogy a benchmarkként használt indextől elmaradnak, így nem tartanak túl sokáig sok pénzt parlagon.
Mivel a nálunk befektető (például kelet-európai) alapoknak kiváló évük volt az idén, nem valószínű, hogy az utolsó negyedévben kockáztatnának. Így Zékány azt várja, hogy az utolsó negyedévben – mondjuk egy hét múlva – a volatilitás mérséklődik. Az alapok nem fognak nagy aktivitást mutatni. A hedge fundoknak viszont nem volt túl jó évük, ők aktívabbak maradhatnak. A szakértő szerint a gyorsjelentési szezon persze még beleszólhat a piac alakulásába, de látványos törést véleménye szerint nem fog okozni. Konkrét részvényekről szólva a Moltól és az OTP-től vár pozitív teljesítményt, míg a Richter alaposan túlvettnek tekinthető.
Néhány nap iránykeresés elképzelhető a magyar piacon, hosszabb távon azonban felfelé várja a BUX-ot Miró József, az Erste stratégája. Hosszabb távon a magyar piaci P/E-nek 15-16-nak kellene lennie, ezzel szemben most a 12,2-es értéken áll, ami 28 százalékos diszkontot jelent. Természetesen a költségvetés körüli aggodalmak nem alaptalanok, s ez egy darabig még hathat is a piacon, de ez a nyolcszázalékos államkötvényhozamnak megfelelő árazás a részvénypiacon az indokoltnál nagyobb diszkontot jelent. Ennek egy része előbb-utóbb eltűnik – véli a szakértő.
