Az inflációtól és a magas kamatoktól való félelemtől kezdve a lassuló gazdaság miatti aggodalmakig minden közrejátszott abban, hogy az amerikai részvénypiac három hónapos mélypontra süllyedt a múlt héten – állapítja meg a CNN Money elemzése. Az eladások ráadásul még nem biztos, hogy véget értek. Az elemzés szerint persze nem szokatlan az októberben gyengén muzsikáló részvénypiacok jelensége. Az uralkodó tendencia ellenére azonban még mindig valószínű, hogy idén is beköszönt majd a hagyományos év végi, avagy Mikulás-rally – állítják a Wall Street-i szakemberek.
Bár nem mernék megesküdni rá, de a részvények kilátásai az év hátralévő részére igencsak pozitívnak tűnnek – véli Paul Rabbit, a Capital Management elnöke. A már említett kedvezőtlen körülmények ellenére a részvények még mindig a legolcsóbb befektetési eszközök az ingatlanokkal és a kötvényekkel összehasonlítva. Bár az emberek pillanatnyilag inkább a készpénzben tartott megtakarításokat részesítik előnyben, ha komolyabban szeretnének befektetni, akkor a részvények tűnnek a legattraktívabbnak – mondta Rabbit. A részvények a 90-es évek végén túlértékeltek voltak, a kötvények pedig olcsók; most fordított a helyzet – véli a William Hummer Inc. pénzügyi igazgatója.
Az S&P–500-as index átlagos P/E mutatója 14,5-re esett, a jövő évi várt eredményadatokkal ez a mutató 15,2. Ez historikus összehasonlításban azt jelenti, hogy a részvényeknek kedvező az árazásuk a vállalati nyereségekhez képest. Ráadásul a harmadik negyedéves eredmények átlagosan 17,8 százalékkal nőhetnek tavalyhoz képest a Thomson/First Call előrejelzései szerint, ami elég jó adat, tekintve, hogy a negyedév adataiban a hurrikánok hatásai is szerepelnek (Persze az adatok felülvizsgálatára pont a következő hetekben kerül sor.)
A Dow 2,4, az S&P–500 2,6 és a Nasdaq 2,3 százalékot csökkent eddig októberben. Ez persze nem jó, azonban történelmi távlatban egyelőre nem is túl rossz. Az október tradicionálisan vészterhes hónap a részvénypiacoknak, főként az 1929-es és az 1987-es nagy esés miatt. Ugyanakkor ez a „medvegyilkos hónap” is, ami utal arra, hogy a hónap vége vezet el a november–decemberi Mikulás-rally kezdetéhez. A Dow Jones index 1950 óta átlagosan 0,6 százalékos emelkedéssel zárta az októbert, az S&P–500 0,9-del, 1971-es feltalálása óta a Nasdaq pedig átlagosan fél százalékot erősödött ebben a hónapban. A piac gyakran október közepén-végén éri el mélypontját, s innen indul az év végi emelkedés – a november és a december általában a Dow és a Nasdaq legjobb hónapjai. Az év végi hajrát egyébként rendszerint több okkal magyarázzák, köztük a portfólióátrendezésekkel, az el nem költött pénzek részvényekbe áramlásával és a karácsonyi kiskereskedelmi eladásokkal kapcsolatos optimizmussal.
A piac most határozottan az októberi korrekciós formáját kezdte el mutatni, s ebbe belefér még egy 5-7 százalékos süllyedés a hónap folyamán – mondta Jeffrey Hirsch, a részvénypiaci almanach vezető szerkesztője. Szerinte a mostani aggodalmak készítik fel a piacot az év végi emelkedésre, mint ahogy történt az tavaly is, amikor októberben szintén a magas olajárak és az emelkedő kamatok voltak a divatos félelmek, megspékelve az elnökválasztás körüli bizonytalansággal. Persze év végén a gazdaságot fenyegető kedvezőtlen körülmények nem tűnnek el, így 2005 és 2006 előzetesen nem tűnnek a részvénypiac legjobb éveinek. Ez azonban nem jelenti azt – véli Hirsch –, hogy idén elmarad az év végi Mikulás-rally.
