A NABI az időközben eladott brit Optare céggel együtt összesen 700, nélküle számolva mindössze 350 darab autóbuszt értékesített az első háromnegyed évben. Akár így, akár úgy számoljuk, ez mindenképpen csökkenés az egy évvel korábbi adathoz képest, akkor ugyanis a még egységes csoport 879 buszt értékesített, a brit cég nélkül pedig 511-et. Az amerikai piacon eladott járművek száma egyébként elmaradt a cég várakozásaitól is, itt a 60 láb hosszú típusok tankjának beszállítója késlekedett, s ez okozta a lemaradást. A Compobus-értékesítés 46 darabra csökkent 58-ról, ez a kaposvári gyár leállításával van összefüggésben.
A cég bejelentése szerint eközben augusztus 10-én az Egyesült Államokban Bush elnök aláírta azt a törvényt (rövidítése SAFETA-LU), amelynek alapján a következő időszakban jelentősen megnőhet a kereslet a cég első számú piacán. A jogszabály támogatást garantál a felszíni közlekedési programok fedezetére 2009-ig. A törvény által biztosított fedezet 46 százalékkal lesz magasabb az eddiginél, s eléri a 286 milliárd dollárt, ezen belül a tömegközlekedés fejlesztésére 52,6 milliárd dollárt különítettek el.
Persze kérdés, hogy ez mennyiben jó hír a NABI Rt. részvényesei számára. Hiszen ha a bankokkal sikerül levezényelni azt a megállapodássorozatot, melyet a cég tavaszi közgyűlése fogadott el, akkor a termelés, az árbevétel és a majdani profit nagy részét termelő amerikai leánycég, a NABI Inc. 90 százaléka már a hitelező bankok tulajdonában lesz. A legnagyobb tulajdonos, a megszűnőfélben lévő First Hungary Fund mindenesetre tovább folytatta NABI-részvényei szétosztását tulajdonosai között. Tegnapi bejelentése szerint tulajdonhányada tovább olvadt, egy 85 ezer és egy 150 ezer darabos csomag kiosztása után már csak 32 százaléknyi részvény maradt a birtokában.
