BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A Richter optimista Oroszországban

A Richter 2006-ban is 30 millió dollár fölötti gyógyszereladással számol az orosz támogatási rendszer keretében. Az Egisnek várhatóan kevesebbet kell befizetnie az OEP-kasszába.

2005. szeptember 26. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Richter Gedeon Rt. várhatóan jövőre is teljesíteni fogja idei 30 millió dollárt meghaladó eladásait az orosz gyógyszer-támogatási rendszer keretében – hangzott el a társaság hétfői sajtótájékoztatóján. Bogsch Erik vezérigazgató elmondta, hogy a támogatási összeg jövőre várhatóan nem emelkedik, 2007 és 2008 viszont választási évek lesznek, amikor elképzelhető további emelés. Az orosz kormány az október 1-jéig kiszállított termékeket fogadja be a rendszerbe, majd október–novemberben új szabályok lépnek életbe. A Richter jó esélyt lát rá, hogy legnagyobb forgalmú készítményei továbbra is szerepelhessenek a listán, s a szabályoknak való megfelelést vélhetően segíti az oroszországi csomagolóüzem megléte is. A társaság jövőre – a támogatási rendszernek köszönhetően is – 15 százalékos forgalomnövekedéssel számol az orosz piacon. A cég idei első féléves orosz exportja 92 millió dollárt tett ki, ebből a már említett 30 millió volt a támogatott. Bogsch idén a harmadik negyedévben csak minimális forgalmat vár a támogatotti rendszerben, a negyedik negyedévben pedig még annyit sem.
A Richter-vezér nem erősítette meg azokat az elemzői véleményeket, hogy a társaságnak 1,2 milliárd forintot kell befizetnie a gyógyszerkasszába a kormány és a gyógyszergyártók közötti pénteki megállapodás után.
folytatás a 13. oldalon ä
ä folytatás a 11. oldalról
A Richter mindenesetre a befizetendő összeg mintegy felére céltartalékot képez a harmadik negyedévben. Az első nyolc hónap adatai alapján legkésőbb december 15-ig állapítják meg a befizetendő összeget, a végleges számítások viszont várhatóan még a társaság 2006. márciusi gyorsjelentésének idején sem lesznek ismertek.
A szektortárs Egis korábbi számításai szerint azt várta, hogy a 0,5–1 milliárd forintos sáv felső szélén lesz a befizetési kötelezettsége, de a pénteki megállapodás alapján valószínűbb, hogy az alsó széléhez lesz közelebb – mondta lapunk kérdésére Marosffy László, az Egis gazdasági vezérigazgató-helyettese. A számítások meglehetősen bizonytalanok, hiszen a gyógyszergyártók által befizetendő 20 milliárd egyik felét a támogatásokon belül elfoglalt arányok, a másikat pedig a támogatások tárgyévi növekményében elfoglalt arányok szerint osztják majd szét, miközben a fix támogatással rendelkező készítmények után nem kell majd visszafizetni. Az Egis üzleti éve utolsó negyedében, vagyis szeptember 30-ával záruló eredménykimutatásaiba beállítja a becsült összeget, ám a végleges számot csak jövő tavasszal ismerik majd meg. Marosffy igazságosnak nevezte a mostani rendszert, hiszen annak kell visszafizetnie az OEP kasszájába, akinek jobban növekedtek az eladásai.

Molnár Gergely
Molnár Gergely

Ez is érdekelhet