Pénteken a héten megindult forintgyengülés a dollár euróval szembeni kisebb erősödésével kombinálva azt eredményezte, hogy az amerikai deviza árfolyama rég nem látott szintre, 205 forint fölé erősödött. Bár egy-két napos dollárerősödés – hacsak nem fedezeti pozíciók nyitására-zárására használják a társaságok – középtávon nem befolyásolja a cégek eredményeit, érdemes számba venni, hogy kinek kedvezne, ha tartós maradna a forinttal szembeni trend. Ugyanakkor azt sem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy napokon belül itt a negyedév vége, s az aktuális árfolyamokon kell majd a devizapozíciókat beállítani a mérlegekbe, eredménykimutatásokba.
A két gyógyszergyárnak középtávon mindenképpen kedvező a dollár erősödése, mivel az árbevételük majdnem 40 százaléka dollárelszámolású piacokon keletkezik.
Ugyanakkor mind az Egis, mind a Richter fedezeti ügyletekkel próbálja kisimítani a devizaárfolyamok változásának hatásait, s az emelkedő dollárár a hedge pozíciókon veszteséget is termel. A Graphisoftnak is jót tesz ugyan az erős dollár, azonban az egyik legexportfüggőbb magyar tőzsdei cég árbevételének jelentős része euróban keletkezik, úgyhogy számára inkább általánosságban a forint gyengélkedése lenne kedvező.
A Rába évek óta a gyenge dollár miatt beszűkülő fedezeti szintek miatt szenved, a nagy volumenű dolláralapú export miatt számára középtávon mindenképpen jó az erősödő amerikai deviza, a 205 forintos árfolyam azonban várhatóan még nem elegendő ahhoz, hogy üzemi szinten idén pozitívba billenjen a cég. A hedge pozíciók miatt viszont pénzügyi veszteséget azonnal okozhat a zöldhasú árfolyamának emelkedése.
A Molra vegyes hatása van az erős dollárnak – üzletáganként más és más –, azonban ez összességében inkább kedvező. Az mindenesetre döntő fontosságú, hogy az emelkedő alapanyagárakat mennyiben tudja a cég a fogyasztókra hárítani, a 300 forint felé közelítő benzinár az elmúlt hetek tapasztalatai alapján politikai téma is lett. Kedvezőtlen hatást leginkább a vegyipari üzletág esetében gyakorol a magas dollárárfolyam, az alapanyagokat itt ugyanis dollárban, a termékárakat viszont euróban számolják. Az erős dollár nyertese lehet a kisebb cégek közül a Globus. A jelentős orosz exporttal rendelkező konzervcég a legutóbbi dollárerősödést arra használta, hogy lefedezze év végén befolyó árbevételét, ez egyelőre jó döntésnek bizonyult.
