BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Újabb figyelmeztetés az E.On–Mol ügylethez

A EU versenyhatósága a korábbinál is szigorúbban állhat hozzá a Mol–E.On gázüzletág-eladáshoz – derült ki egy tegnapi brüsszeli közleményből, miközben a Standard and Poor’s az átlagosnál jobbnak értékelte a Mol olajüzletágának helyzetét.

2005. szeptember 21. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Újabb viharfelhők gyülekeznek a Mol és az E.On Ruhrgas között született, a gázüzletág eladásáról született szerződés felett, mivel tegnap Neelie Kroes, az EU versenyügyi biztosa kijelentette, hogy az üzlet elbírálásakor figyelembe fognak venni egy korábbi versenyhatósági döntésről született ítéletet – jelentette a Reuters. Az utóbbi a Gas de Portugal megvásárlásának ügyét jelenti, amely céget az ENI és az Energias de Portugal vette volna meg tavaly, a szükséges engedélyt azonban a hatóság megtagadta. A döntést az érintett vállalatok megtámadták az elsőfokú bíróságon, az azonban tegnap Brüsszelnek adott igazat.
Az Európai Bizottság mint versenyhatóság üdvözölte a bíróság döntését, és mivel az végre (korábban három tiltó rendelkezését is felülbírálta a bíróság) igazat adott neki, az ítélettel igazolva látja saját elképzeléseit arról, hogyan kell a versenyt fenntartani az európai energiapiacon. Ez már önmagában is kedvezőtlen a Mol és az E.On közötti ügylet mellett érvelők szempontjából, Neelie Kroes asszony azonban még ennél is tovább ment és név szerint is felhívta a figyelmet a Mol gázüzletágának eladására, amelynél a hivatal így már sokkal magabiztosabban érvényesítheti álláspontját. Erről eddig csak annyit lehetett tudni, hogy az ügylettel kapcsolatban valóban merültek fel bizonyos aggályok (a hazai versenyhivatalnál a csak eladási opcióval érintett Gázszállító Rt.-vel kapcsolatban). A november 29-éig várható versenyhivatali döntést ezután valószínűleg még izgalmasabb várakozás előzi meg az ügyletet jó üzletként értékelő Mol-befektetők részéről, mivel a korábbinál is szigorúbb elbírálás valószínűsíthető.
Miközben a gázüzletággal – úgy tűnik – még mindig bajlódik a Mol, az utóbbi években rekordot rekordra halmozó olajüzletággal kapcsolatban pozitív hírek látnak napvilágot. Tegnap több sajtóorgánum is idézte azt az MTI-hírt, amely szerint a Standard and Poor’s éppen az olajüzletág kiváló adottságaira hivatkozva befektetésre ajánlottnak minősítette az olajcéget és annak eurókötvényét is. A BBB mínusz minősítés a világ egyik legnagyobb kockázatelemző cégénél az első befektetésre ajánlott kategória, amelyet a Mol az első önállóan működő európai olajfinomító vállalatként kapott meg. Az indoklásból kiderül, hogy a hitelminősítő elsősorban a Mol földrajzi elhelyezkedését értékelte az európai finomítók átlagánál sokkal jobbnak, amelyhez az elmúlt időszak fejlesztéseivel a cég kiválóan alkalmazkodott. Ezzel elérte, hogy versenytársai nem – vagy csak nagyon nehezen – veszélyeztethetik pozícióját, miközben a térségben a cég hordónként 10 dollár feletti profitot tudott realizálni tavaly a nyugat-európai finomítók 3,8 dolláros átlagával szemben (ez igaz a PKN-re és az OMV-re is). A Tuprashoz hasonló akvizíciós próbálkozásokkal kapcsolatban azonban magas kockázatuk miatt óvatosságra int a hitelminősítő.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet