A korábbi várakozásoknak megfelelően az OAO RussNeft lett a Mol végleges partnere a korábban a Jukosszal közösen alapított vegyesvállalatban – jelentette be az olajcég tegnap a tőzsde honlapján. A Zapadno Malibalik (ZMB) projektnek nevezett vállalkozásba korábban négy off-shore cég lépett be az orosz hatóságok által elüldözött Jukosz helyébe, de már akkor bejelentette a Mol (NAPI Gazdaság, 2005. május 2., 11. oldal), hogy a végső partner valószínűleg a RussNeft lesz. A mostani hír értelmében az OAO RussNeft megkapta az orosz versenyhivatal hozzájárulását a részedésvásárláshoz, ezzel lezárult a tranzakció. A Mol számára a legfontosabb körülmény, hogy mindez úgy történt, hogy az összes korábbi szerződési feltétel változatlan maradt.
A Mol tájékoztatása szerint a RussNeft évi több mint 14 millió tonna kőolajat termel ki, és jelentős érdekeltségei vannak Nyugat-Szibériában. Az egyéb forrásokból fellelhető információk szerint a cég jelenleg a leggyorsabban növekvő orosz magán-olajtársaság. A vállalat elnöke és tulajdonosa, Mihail Gucserjev alig több mint két év alatt a semmiből teremtette meg a társaságot és hozta fel az első tíz oroszországi olajcég közé. Gucserjev testvére révén a B.I.N. befektetőcsoporthoz köthető, mindketten külön-külön is szerepelnek az orosz oligarchákat felsoroló listákon. A RussNeft tulajdonosa – aki egyébként az orosz gyáriparosok és vállalkozók szövetségének alelnöke, s az orosz állami duma helyettes házelnöke – orosz lapok szerint jótékonyságáról közismert közszereplő.
