A NABI Rt. tegnapi bejelentése szerint legnagyobb tulajdonosa, az Első Magyar Alap (EMA) megkezdte a buszgyártó részvényeinek felosztását a tulajdonosok között. Ez azt is jelenti, hogy a bajba került cég részvényei egyben nem kellettek egyetlen vásárlónak sem az EMA számára is megfelelő árfolyamon. Tavaly novemberben – amikor döntöttek az alap végelszámolásáról – határoztak úgy a tulajdonosok, hogy 2005 első félévében vagy eladják egyben a NABI-pakettet, vagy elosztják a részvényeket. A felosztás következtében több új, 5 százaléknál nagyobb tulajdonosa is lesz a NABI-nak, ezek a frissen szerzett közvetlen befolyásukról – a tőkepiaci törvény előírásainak megfelelően – várhatóan közleményt jelentetnek majd meg. Bár friss információk nem állnak rendelkezésre az EMA tulajdonosairól, az alapnak – részvényei dublini tőzsdéről 2004 elején történt kivezetését megelőzően – nem volt 25 százaléknál nagyobb tulajdonosa. Így vélhetően egy EMA-részvényes sem lépi majd át azt a küszöböt, ami felett nyilvános vételi ajánlatot kellene tennie a NABI-papírokra.
Akkor egyébként hét-nyolc, 5 százaléknál nagyobb tulajdonosa volt az EMA-nak, köztük a Soros-féle Quantum Fund, a Deutsche Bank és két svájci alapkezelő (NAPI Gazdaság, 2003. október 28., 11. oldal). A részvények szétosztása akár újabb eladási hullámot indíthat el a buszgyártó cég részvényeinek amúgy is halódó piacán, az árfolyam tegnap már csak 200 forint körül mozgott – igaz, ez még mindig meghaladja a társaság egy részvényre jutó saját tőkéjét. A bankokkal tavasszal kötött megállapodásról egyelőre nincs újabb hír, az igazgatóságnak a közgyűlés felhatalmazása alapján elvileg november 30-áig kell tető alá hoznia azt a megállapodást, amelynek keretében a hitelezők – tartozáselengedés fejében – 90 százalékos tulajdonrészt szereznének a NABI amerikai leányvállalatában. A csoport másik leányvállalata, a brit Optare értékesítése már a nyár folyamán megtörtént.
