BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Bennfentesvádak a Brau vezetői ellen

Ausztriában nyomozás indult 23 személy, köztük a Brau legnagyobb volt tulajdonosai és felsővezetői ellen bennfentes kereskedelem gyanúja miatt.

2005. szeptember 8. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Osztrák lapértesülések szerint összesen 23 személy ellen indult ügyészségi nyomozás Ausztriában bennfentes kereskedelem gyanújával a BBAG–Heineken tranzakció kapcsán. Az osztrák sajtó szerint a pénzügyi felügyelet (FMA) bejelentése alapján indult a nyomozás. A vádak szerint az érintett személyek, a BBAG és a Brau Union- csoport legnagyobb tulajdonosai már 2002-ben tisztában voltak azzal, hogy 2003 tavaszán értékesíteni fogják a söripari csoportot a Heineken részére.
Miközben a tárgyalások hírét ebben az időszakban folyamatosan tagadták a nyilvánosság előtt – nyilatkozatokban a cégeladást kifejezetten kizártnak tartották –, a Brau Union- és a BBAG-részvényeket a GEBAG nevű cégbe csoportosították, illetve egyes vélemények szerint a gyanúsítottak közül voltak, akik bennfentes információkat felhasználva spekuláltak is a felvásárlásra.
Az ügyészség egyébként nemcsak a nagytulajdonosok és családtagjaik, de a tranzakciókban részt vevő jogászok után is nyomoz. A gyanúsítottak között szerepel a Brau Union AG most távozó vezérigazgatója, Karl Büche is. A dagadó botrány nyomán egyébként az osztrák sajtó szerint Schüssel kancellár lemondta a Büche tegnap esti búcsúpartiján való részvételt. Beurle, a szintén Brau-tulajdonos Mautner Markhof család, Büche és a BBAG jogásza és fb-tagja a Kuriernek nyilatkozva elmondta: nem lenne meglepő, ha az érintettek az adott időszakban vásároltak volna részvényeket, mivel a tulajdonos családok körében szokás volt az újszülötteknek sörgyári részvényeket vásárolni. Arra nem tudott válaszolni, született-e gyermek az adott időszakban az érintett családoknál.
A Brau leányvállalata, a magyar Brau Union Hungária Rt. részvényeit az idén nyáron vezették ki a Budapesti Értéktőzsdéről, miután a kisebbségi részvényesek ellenállása miatt több mint másfél évig húzódott a Heineken ajánlattétele a magyar Brau-részvényekre. A magyar részvényesek fő kifogása a tranzakcióval kapcsolatban az volt, hogy a BBAG és a Heineken egymással olyan tranzakciót kötött, amelynek nyomán az osztrák részvényeseknek fizetendő ár harmadát kellett csak fizetnie a holland sörcégnek a magyar részvényesek papírjaiért. A kisebbségi részvényesek ellenállása miatt az ár részvényenként 12 800 forintról 17 200 forintra emelkedett, azonban becslések szerint a Heineken még így is mintegy 15 millió euróval fizetett kevesebbet a magyar részvényeseknek, mint osztrák társaiknak. Az osztrák lapok szerint a 23 eljárás alá vont személy összesen 6 millió eurót keresett a bennfentes ügyletekkel..

Lovas-Romváry András
Lovas-Romváry András

Ez is érdekelhet