Mostanában hektikus a Magyar Telekom-elemzések piaca, egy pesszimista hangvételűt általában egy optimista követ, és fordítva. A Merrill Lynch 1200 forintos célárfolyammal és vétel ajánlással kiadott elemzése után két héttel az ING elemzője, Dalibor Vavruska 918 forintos célárral eladásra tette a részvényt.
Az elemzők különböző értékelése mögött általában a részvény/kötvény vita húzódik meg, vagyis hogy a pesszimista tábor szerint az optimisták szinte kötvényként tekintenek a magas osztalékhozamú papírra, s nem veszik elég komolyan, hogy az MTelekom valójában egy kis növekedéssel kecsegtető távközlési részvény, ami megfelelő diszkontot indokol.
Dalibor Vavruska is erre hivatkozik, mondván, az árfolyamot a hozaméhes befektetők vásárlásai nyomták fel ezer forint közelébe, ami nehezen indokolható. A 2006-os számokkal 11 százalékos szabad cash-flow-hozamot és 8 százalékos osztalékhozamot kínál a cég, miközben a hosszú kötvények hozama 5,4 százalékra csökkent a közelmúltban. Egyrészt azonban a hozamok az ING várakozásai szerint jövőre emelkedni fognak, másrészt az osztalék 2006-ban a csúcsra ér, mivel a növekedési kilátások korlátozottak, s további jelentős költségcsökkentésre sincs lehetőség. Emellett nehéz lenne beárazni bármilyen későbbi – akár bel-, akár külföldi – akvizíciót. Az ING pesszimizmusát erősíti, hogy 2006-os várakozásai szerint az MTelekom EV/EBITDA értéke nem tartalmaz diszkontot a nyugati versenytársakhoz képest, illetve hogy Straub Elek a közelmúltban részvényeket adott el.
A szeptember 5-i keltezésű elemzés után az ezerforintos szintről 960-ra esett a Telekom-papírok árfolyama, a szokottnál nagyobb forgalom mellett.
