BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A versenyhatóság szigorától fél a piac

A GVH a Magyarországon kitermelt gázhoz és a gáztárolókhoz való hozzáférést, illetve a gázvezetékrendszerre szóló opciós jog szigorú vizsgálatát, vagy az arról való lemondást javasolta feltételül szabni a Mol gázüzletágának eladásához.

2005. szeptember 7. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Gazdasági Versenyhivatal bizonyos feltételek esetén javasolta a Mol gázüzletágának eladását az E.On Ruhrgasnak – mondta el Nagy Zoltán, a GVH elnöke a parlament gazdasági bizottságának ülésén. Az Európai Bizottság versenyhatóságának tett javaslataiban a GVH azt látná jónak, ha az ügyletet csak úgy lehetne végrehajtani, hogy annak lezárultát követően az új tulajdonos E.On Ruhrgas más piaci szereplőknek is megengedje, hogy hozzáférjenek a Magyarországon kitermelt gázhoz, illetve a tulajdonába került gáztárolókhoz. Még nagyobb jelentőségű az a javasolt feltétel, amely a gázvezetékrendszerre szóló opciós jog gyakorlásáról szól. Ezt a versenyhivatal elnöke szerint tulajdonosa ne hívhassa le – hangzott el a bizottság ülésén az MTI tudósítása szerint.
A hír megjelenése után röviddel a Mol árfolyama közel két százalékot zuhant a Budapesti Értéktőzsdén, mivel a befektetők érthető módon aggodalmasak a tekintetben, hogy a gázüzletág jó üzletnek tartott eladását végül engedélyezni fogja-e az Európai Bizottság. (Ennek jelenlegi – éppen a napokban meghosszabbított – határideje november 29.) A parlamenti bizottsági ülésen elhangzottak ugyanakkor némileg félreérthetőek voltak (összecserélődött az opciós jog kötelezettje és jogosultja) ezért Belényi Andrea, a Versenyhivatal főtitkára a NAPI Gazdaság kérdésére kiegészítette az elhangzottakat. Eszerint a kitermelt gáz és a gáztározók tekintetében valóban javasolták a majdani szabad hozzáférés biztosítását. Egyértelműen aggályosnak látják azonban az eladási opciós jogot – mint ismeretes, a Molnak két évre szóló eladási opciója van az 1,25 milliárd euróra értékelt gázvezeték-hálózat 75 százalék mínusz egy részvényére az E.On-nal szemben –, ez a tranzakció azonban jelenleg nem volt a vizsgálat tárgya (erre csak az opció lehívása után kellene engedélyt kérni). Mégis javasolták, hogy az Európai Bizottság az opcióra vonatkozó szerződést is vizsgálja meg és az erről való lemondást szabja feltételül.
A GVH felvetései joggal kelthetnek aggodalmat a jóváhagyás esélyeit latolgató befektetőkben, hiszen a legnagyobb értéket képviselő vezetékrendszer eladásának jogáról való lemondás nagy potenciális bevételtől foszthatná meg a Molt. Ugyanakkor a GVH ajánlásait az Európai Bizottság nem köteles elfogadni.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet