Augusztusban is folytatódott a nyár előző hónapjaiban megszokott trend, s tovább bővült a BAMOSZ (Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége) tagjai által kezelt vagyon. Az összes kezelt vagyon nagysága a hónap végére 6,9 százalékos növekedés után elérte az 1776 milliárd forintot – áll a szövetség tájékoztatójában. A 114 milliárd forintnyi növekményből mindössze 17 milliárd forintnyi volt az alapok hozama, 97 milliárd forint az alapokba érkező új befektetésekből származott.
A jelek szerint a befektetők egyre inkább a kockázatosabb befektetési formák felé irányítják megtakarításaikat, az idén ugyanis első alkalommal nőtt az átlagnál kisebb mértékben – 6,3 százalékkal – az ingatlanalapok vagyona. Az ingatlanalapok által kezelt eszközök összértéke egyébként 254 milliárd forintot tesz ki, az összes alapokban kezelt vagyon 14 százalékát adja. A legnagyobb vagyont a kötvényalapok kezelik, a bővülés itt 9,5 százalékos volt. A legnagyobb növekedést a hosszú kötvényalapok produkálták, 21,9 százalékkal lett több a kezelt vagyonuk. A befektetők a jelek szerint a megszokott módon, késve reagálnak a piaci folyamatokra, a budapesti tőzsdei hossz mindenkit a részvényalapok, s ezen belül is a tiszta részvényalapok irányába terelt. Az ezek által kezelt eszközök összértéke 22 százalékkal bővült a hónap folyamán. A részvénytúlsúlyos alapokban kezelt vagyon ennél mérsékeltebb ütemben, mindössze 5,4 százalékkal lett több. Az alapok közül azok a részvényalapok voltak a kelendőbbek, amelyek a hazai piacon próbálják meg fialtatni a befektetők pénzét. Az itthon vásárló alapok vagyona 11 százalékkal lett több augusztusban, míg az európai részvényeket vásárlóké 8,3, az USA-ban befektetőké 1,4 százalékkal bővült.
