BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Új BUX-rekord: 21 653 pont

Néhány hét pihenő után 21 653 ponttal újabb történelmi csúcsra emelkedett a BUX index. Az elemzők egy része további növekedést vár, mások továbbra is a korrekciót tartják valószínűnek, ám nagy zuhanásra rövid távon senki sem számít.

2005. augusztus 30. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Úgy tűnik, véget ért a gyorsjelentések és az azokat követő elemzői értékelések utáni korrekció: a BUX tegnap megdöntötte augusztus elején elért 21 354 pontos rekordját, és 21 653 ponton új csúcsot állított fel. Ilyen nyarat a tőzsdézők még nem tapasztalhattak: a szokásosan az alacsony forgalom és az uborkaszezon idejének számító három hónapban az idén 4750 ponttal emelkedett az index, az év elejétől számított növekmény pedig 43,66 százalékos. Az EU-csatlakozáshoz köthető átértékelődés, a konvergenciahossz 2003 nyarára tehető kezdete óta 8500-ról két és félszeresére emelkedett az index.
Az elemzők ugyanakkor megosztottak a részvénypiac rövid távú kilátásait illetően, bár az elmúlt napok eseményeinek hatására a nagy visszaesést váró hangok elhalkultak. Miró József, az Erste részvénystratégája úgy véli, közel egyenlő esélye van rövid távon a további emelkedésnek és a korrekciónak, ám egy hajszállal az utóbbi tűnik valószínűbbnek. A korrekciót viszont nem úgy kell elképzelni, mint márciusban, hanem sávos kereskedés formájában – tette hozzá. Ezt erősíti, hogy az elmúlt időszak emelkedései alacsony forgalom mellett következtek be, ami inkább kis shortzárásokra emlékeztet. Nagy eladások ugyan nincsenek, de még nincs vége a korrekciós periódusnak.
Az elemző ugyanakkor hosszú távon optimista, szerinte lesznek még jelentős áremelkedések, a bizonytalanságok ellenére a legtöbb papír még mindig alulértékeltnek tekinthető.
Az utóbbiak közé tartozik makrofronton, hogy most készül a költségvetés, s egyelőre nem látszik, hogy az áfacsökkentés okozta hiányt miből pótolják. Igaz, az első negyedévi 2,9 százalékhoz képest jelentősen megélénkült GDP-növekedés segít kinőni az egyensúlytalanságot és a költségvetés terhei is csökkennek az alacsonyabb kamatok miatt.
A cégek oldaláról a Richternél a dollár gyengülése és az amerikai export csökkenése okozhat bizonytalanságot, az OTP-nél ezentúl elmaradhat a tavaly negyedévről negyedévre jelentkező rendszeres meglepetés. A Mol esetében pedig a gázkockázat jelenik meg, s sok múlik az EU versenyhatóságának gyorsaságán is. A bizonytalansági tényezőket is figyelembe véve Miró úgy véli, egy ilyen jelentős emelkedés után egy hónap korrekció kevés volt, így valószínűbb a korrekció és a sávos kereskedés.
Hosszú távra tekintve a Molban van nagy fantázia, az MTelekom a csökkenő hozamkörnyezet miatt szintén pozitív, és a gyógyszereknél is a hozamkörnyezet (az egyre alacsonyabb kockázatmentes hozam) hajtja a részvények árát.
Zékány András az ING elemzője viszont a közeljövőben a bikát látja dübörögni. A piac továbbra is likviditásvezérelt, ahol nem a fundamentumok számítanak. Rövid távon így maradhat az emelkedés. A világ továbbra sem bővelkedik kedvező alternatívákban, az amerikai részvény- és kötvénypiaci kilátások nem túl rózsásak, miközben az olajáraknak is köszönhetően a befektetésre váró pénz egyre több. Bár Magyarország súlya nem növekedett az elmúlt időszakban a modellportfóliókban (sőt általában kissé alulsúlyozott), ez is elég pénzt jelenthet a további emelkedéshez.
A pénz tehát jön, kérdés, hogy mibe fektetik. Az ING korábbi kedvence, a Mol helyett most elsősorban az OTP-ben hisz, emellett szerinte a gyógyszerpapírok és a Magyar Telekom lehetnek a befektetők célpontjai.

Molnár Gergely
Molnár Gergely

Ez is érdekelhet