BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Indiát is érdekli a Nabucco

2005. augusztus 22. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

India érdeklődését is felkeltette az Európa számára Közép-Ázsiából és a Kaszpi-tenger vidékéről alternatív gázszállítási útvonalat jelentő Nabucco gázvezeték. Az állami tulajdonban levő GAIL Ltd.-nek (Erstwhile Gas Authority of India), az ország vezető gázvállalatának a tegnapi bejelentése szerint a Nabucco konzorcium beleegyezett, hogy értékeli az indiai cég szándéknyilatkozatát a részvételről a hatmilliárd dolláros költségűre becsült gázvezeték-projektben.
A vezeték építésében érdekelt gázszállító vállalatok 2002 októberében kötötték meg az együttműködési megállapodást, amelyet a török Botas, a bolgár Bulgargaz, a román Transgaz, a magyar Mol és az osztrák OMV írt alá. A végleges döntést a konzorcium várhatóan az év végén hozza meg a vezeték megépítéséről és várhatóan akkor döntenek a közben jelentkező érdeklődők (augusztusban a lengyel gázmonopólium, most az indiai gáztársaság jelezte érdeklődését) részvételének lehetőségéről.
A terv szerint egy 3400 kilométer hosszú gázvezeték létesülne a grúz–török, illetve az iráni–török határtól kezdve Kis-Ázsián, a Boszporuszon, a Balkánon és Magyarországon át egészen az ausztriai Baumgartenig, ahonnan már közvetlenül továbbítható a gáz a nyugat-európai piacokra. Ha minden optimálisan alakul, a vezeték építése 2009-ben veszi kezdetét.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet