BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az év vége lehet jó a Globusnál

Ha minden a menedzsment elképzelései szerint alakul, a harmadik negyedévben már javulhat a Globus teljesítménye, s az utolsó negyedben üzemi szinten nyereséges lehet a konzervcsoport. A fordulatot azonban várhatóan csak sokára érzik meg a részvényesek.

2005. augusztus 21. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A második félévben megfordulhatnak a Globus elmúlt negyedéveiben tapasztalt kedvezőtlen folyamatok, s az év utolsó hónapjaiban ismét nyereségesbe billenhet a konzervipari csoport működése – erősítette meg a gyorsjelentésben ígérteket Jéhn József, a társaság alelnöke. A Globus a tavalyi negyedik negyedévet kiemelkedően magas veszteséggel, míg az idei első félévet egymilliárd forintot meghaladó mínusszal zárta. A veszteségek okait a menedzsment véleménye szerint szeptember végéig nagyjából sikerült felszámolnia a csoportnak, ennek köszönhető a jövővel kapcsolatos optimizmus. A rossz számok leginkább annak tudhatók be a cég vezetése szerint, hogy a konzervipari csoportnak a gyenge dollár és az európai piacokon tapasztalt túlkínálat okozta eladásiár-csökkenés mellett a termelői árak emelkedésével is szembe kellett néznie.
Az idei év az alapanyagárak oldaláról annyiban kedvezőbbnek tűnik, hogy a termelők a tavalyi példákból okulva már érzik, az uniós belépéssel nem vesztettek el minden támogatást, s az így kieső árbevételt nem a Globuson igyekeznek behajtani. Másrészt a társaság a termelését is visszafogta valamelyest, ráadásul az idei termés az időjárás miatt amúgy is kisebb lesz. Ugyanakkor az orosz piacon a rubel/dollár árfolyam stabilitása ellenére fokozatosan sikerült áremelést elérni, s a nyugat-európai piacokon is növelni tudták az eladási árakat. Jéhn úgy látja, hogy a gyengébb időszakban is megérte ott maradni az orosz piacon, a cégcsoport veszteségei ugyanis még mindig jóval kisebbek egy kivonulás és újbóli piacra lépés költségeinél. Annak, hogy a bruttó fedezet javulását csak az év második felében lehet majd érezni, két oka van. A vevőkkel kötött keretszerződések augusztus-szeptemberben futnak ki, s csak ezután indulnak a szállítások a kedvezőbb árú megállapodások alapján. Másrészt az év első felében még a drágább készleteket értékesítette a társaság.
Összességében az idei évre várt számokat illetően nem lát változást a társaság vezetése. Tavasszal Eperjesi Imre vezérigazgató éves szinten 690 millió forint veszteséget vetített előre. (Ezt az első félévben már jócskán „túlteljesítette” a cégcsoport a már említett egymilliárdos mínusszal.) A teljes évet tekintve 2006-ra már nyereséget várt a Globus-menedzsment, persze ennek feltétele, hogy a dollár ne veszítsen jelentősen értékéből az elkövetkező időszakban. (A nagy árbevételű idei negyedik negyedévet 208 forintos árfolyamnál lefedezte a cég.)
A Globus árfolyama – tükrözve a rossz féléves adatokat – egyelőre megrekedt sokéves mélypontja közelében, az elmúlt hetekben 380–410 forint között ingadozott. Tekintve, hogy a cég számaira többnyire némi késéssel reagál a papír piaca, elképzelhető, hogy a jövőre talán nyereségesbe forduló gazdálkodásnak csak egy-másfél év múlva lesz hatása a részvény árfolyamára. Addig pedig még nagyot fordulhat a világ.

Lovas-Romváry András
Lovas-Romváry András

Ez is érdekelhet