Az első negyedéves 18 milliárd után 23 milliárd forintos adózott eredményt ért el a Magyar Telekom Rt. a második negyedévben, ami 15 százalékkal meghaladta az elemzői várakozásokat.
A vezetékes belföldi és nemzetközi hívásokból származó bevételek tovább csökkentek, amit nem tudott ellensúlyozni az ADSL-bevételek 20 százalékos bővülése. A vezetékes üzletág EBITDA-ja 62,6 milliárd forint volt, ami 38,5 százalékos EBITDA-rátának felel meg. A vártnál jobb teljesítményt nyújtott viszont a mobilüzletág, 7,8 százalékos bevételnövekedéssel és kismértékben javuló, 61,5 milliárdos EBITDA-val. A javulás főként a T-Mobile-nál következett be: az előfizetői létszám növekedése mellett többet beszéltek és sms-eztek az ügyfelek. Az egy előfizetőtől származó havi bevétel az elmúlt egy évben először nőtt, és 5039 forintot tett ki.
A magyar társaság lezárta a Telekom Montenegro (TCG) felvásárlását és 76,5 százalékos részesedéssel rendelkezik a cégben. A társaság számait az elmúlt negyedévben konszolidálta először az MTelekom. Az új szerzemény árbevétele 6,1 milliárd forint, EBITDA-ja 600 millió forint volt a negyedévben, ám ez már 1,3 milliárd létszámleépítésekre megképzett céltartalékot is tartalmaz. A csoport bevétele összességében az első félévben 0,7 százalékkal, 300 milliárd forintra nőtt.
A működési eredmény több mint tízmilliárd forinttal javult, ami leginkább az amortizáció 12 milliárdos csökkenésének köszönhető. Az IFRS-szabályok változása miatt idén a goodwill-amortizáció megszűnt, helyette évente kell ellenőrizni, hogy bekövetkezett-e értékvesztés. Emellett a személyi költségeket – köszönhetően a jelentős létszámleépítéseknek – is sikerült csökkenteni.
A pénzügyi veszteség az alacsonyabb kamatszintnek köszönhetően mérséklődött, és a magasabb eredményből fizetett adót is sikerült csökkenteni, így a távközlési cég adózott eredménye az egy évvel korábbinál harmadával nagyobb, 41,4 milliárd forint lett.
A nettó adósságállomány 59,4 milliárd forinttal emelkedett 2004. december végéhez képest az osztalékfizetés és a TCG-tranzakció következtében. Az eladósodottsági ráta ezzel 38,5 százalékra nőtt június végére az egy évvel korábbi 34,6 százalék után.
A tőzsdén pozitívan fogadták az MTelekom jelentését, a részvény árfolyama három százalékkal, 947 forintig emelkedett.
