BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nem ezt várták az Egistől

Csaknem tíz százalékkal zuhant az Egis-részvények árfolyama.

2005. augusztus 10. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Míg három hónappal ezelőtt még kitörő lelkesedéssel fogadta a piac az Egis 2,4 milliárdos adózott nyereséget tartalmazó beszámolóját, most hideg zuhanyként hatott a 2,47 milliárdos nyereség bejelentése. A befektetők minden bizonnyal veszélyben érzik az 1400 forintos éves EPS-várakozás teljesülését (az első háromnegyed év 970 forintot hozott), különös tekintettel az OEP-kasszába még visszafizetendő 0,5–1 milliárd forintra, amely jelentősen megterheli majd a gyógyszercég utolsó negyedévét. (Az Egis pénzügyi éve október elsején indul.)
A belföldi eladások – az egy évvel ezelőtti árcsökkentés okozta magas bázis miatt – 8 százalékkal csökkentek, az export pedig három százalékkal, 51 millió dollárra nőtt a negyedév folyamán. A stratégiai piacokon továbbra is jó teljesítményt mutat az Egis: a volt szovjet államokba 28 százalékkal, Kelet-Európába 17 százalékkal nőtt a kivitel. Az elemzők azért ebben is találtak negatívumot, az orosz eladások alatta maradtak az elmúlt negyedévinek, s a támogatási rendszer keretében bonyolított forgalom 3,5 millióról 2,9 millió dollárra csökkent, s az Egis prognózisa szerint a következő negyedévben inkább a 2–2,1 millió lesz reális.
Drasztikusan visszaesett a társaság nyugat-európai exportja, a 33 százalékos csökkenés ugyan a vezetés szerint átmeneti, ám az üzleti év egészét tekintve 10–15 százalékos elmaradás valószínű. Még nagyobb volt a visszaesés a hatóanyagok területén, bár itt pozitívum, hogy az alacsony fedezeti hányaddal rendelkező termékek szállítása csökkent. Az árbevétel kedvező szerkezetét mutatja, hogy a közvetlen költségek 17 százalékkal csökkentek, négyszázalékos forgalomcsökkenés mellett.
A 2,18 milliárdos üzleti eredmény a forgalom 12,8 százalékát tette ki, szerencsére a pénzügyi eredményt elsősorban a kapott osztalékok 567 millió forintra növelték, amivel az Egis adó előtti nyeresége 2,74 milliárd forintra nőtt. Az Egis jelentését követő tőzsdei reakció meglehetősen szigorú volt, igaz, a részvény a közelmúltban már elért minden létező célárat. A kedden még 19 600 forinton záró papír 9,3 százalékkal, 17 800 forintra zuhant, kiemelkedő forgalom mellett.

Molnár Gergely
Molnár Gergely

Ez is érdekelhet