BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A nagyok javítanak a legtöbbet

A jövő hét elejéig megjelenő gyorsjelentésekben az elemzők szerint idén is a nagy kibocsátók számolnak majd be a legnagyobb eredménynövekedésről.

2005. augusztus 8. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A nagy szép is, legalábbis ez lehet a befektetők érzése a gyorsjelentési szezon hajrájának beindulása előtt. Az elemzők féléves eredményekre adott előrejelzéseiből számolt átlagok alapján ugyanis a piac – a tavalyi évhez hasonlóan – a legnagyobb tőzsdei kibocsátóktól várja a legnagyobb eredményjavulást a 2004-es első félévhez képest. Ha százalékosan nem is, tömegét tekintve a Moltól várja az elemzői társadalom a legnagyobb profitjavulást, az olajcég a becslések szerint majdnem annyi nyereséget hozott össze a második negyedévben, mint az elsőben, s ezzel féléves nettó nyeresége 132 milliárd forintra nőhetett a tavalyi közel 80 milliárdról. Az OTP is gondoskodhat az optimista befektetők lelkivilágáról, a folyamatos nyereségnövekedés a szakemberek szerint a második negyedévben sem szakadt meg. A bank konszolidált nyeresége a konszenzus szerint közel 20 százalékos bővülést mutat majd. A Magyar Telekom sem marad le a többi blue chiptől, s közel 30 százalékot javít az elemzők szerint, csak éppen a növekedés várhatóan jórészt a tavalyi egyszeri veszteségek elmaradásából adódik. A többiekétől eltérő üzleti évvel számoló Egis is nagyot léphet előre, harmadik negyedéves nyeresége a szakemberek szerint 65 százalékos javulást mutat majd (igaz, ez már jórészt beépült az árfolyamba). Amíg profitfronton a nagy cégek újabb áttörésről számolhatnak majd be, addig a közepes kapitalizációjú társaságok szintjén már nem ilyen kedvező a kép. A Graphisoft féléves nyereségét a piac szerint elfogyasztotta az ArchiFM eladásához kapcsolódó goodwill-leírás. (A befektetők ennek ellenére sokkal optimistábban tekintenek a szoftvercégre, mint a korábbi években.) A Danubius a növekvő szállodai kihasználtság mellett sem tud majd nyereségnövekedést produkálni, s a Linamar kivételével a gépipar sem remekel. A NABI veszteséges negyedévről veszteséges negyedévbe tántorog, s egyelőre nincs ez máshogy a Rába háza táján sem. A várakozások szerint üde színfoltot talán csak a Synergon jelent majd, de a szoftvercég várt, közel négyszeres eredményjavulása inkább csak százalékosan fest majd jól, abszolút értékben kevésbé.

Lovas-Romváry András
Lovas-Romváry András

Ez is érdekelhet