BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A Swisscomé az Antenna Hungária

Kimagasló sikerként értékelte az ÁPV Rt. elnöke az Antenna Hungária privatizációját, s ezzel alighanem a piaci szereplők is egyetértenek: a svájci Swisscom Broadcast AG 46,7 milliárd forintot (részvényenként 5250 forint) fizet a 75 százalékos részesedésért.

2005. július 21. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Ma véget ért az Antenna Hungária (AH) Rt. privatizációja – jelentette be tegnapi sajtótájékoztatóján az ÁPV Rt elnöke Mészáros Tamás, majd jelképesen újra felbontotta a végső fordulóban bennmaradt három pályázó borítékait. A második fordulóba – a meglehetősen jól felépített privatizációs eljárás alapján – már csak azok a szakmai befektetők jutottak be, akiknek stratégiai elképzelései megfelelők voltak, vagyis biztosítják az AH
fő tevékenységeinek további fejlődését.
Tegnap így már csak az ár számított. A korábban esélyesnek tartott ausztrál Macquarie Hírközlési Konzorcium kerek tízmilliárddal toldotta meg korábbi ajánlatát és 36,7 miliárd forintot ajánlott a 75 százalék plusz egy szavazatnyi csomagért. Az osztrák Österreichiser Rundfunk (ORF) (melynek a hazai piacon is ismert VCP volt a tanácsadója) 42,1 milliárdot kínált, hétmilliárddal többet, mint az első fordulóban. A közép-kelet-európai terjeszkedésből korábban kimaradt Swisscom Broadcast AG viszont láthatóan nem óvatoskodott: korábbi 33 milliárdos ajánlatát több mint 13 milliárddal megfejelve 46,758 milliárd forintot kínált a részvényekért, és nyert.
Az 5250 forintos részvényenkénti ár kétségkívül elégedettséggel töltheti el az Antenna-részvényeseket, mindenek előtt az ÁPV-t, a legalább 10 százalékkal rendelkező Rahimkulov-céget, a Firthlion Ltd-t, valamint az ÁPV-vel kötött együttértékesítési megállapodás révén a Forrás Rt-t is, amelynek 800 milliós bevétele származhat az ügyletből. Korábbi elemzések ugyanis – különösen a májusi 460 forintos osztalék után – legfeljebb 4000 forintra tették a cég értékét, az első fordulóban ajánlott árak alapján pedig a 45 milliárdos (5141 forintos) ár szerepelt a várakozások felső szélén.
Az 5250 forint lesz az irányadó – hacsak valami csoda folytán a tőzsdei átlagár azt meg nem haladja – a vevő számára kötelező nyilvános vételi ajánlatnál, amelyet az AH fennmaradó közel 25 százaléknyi részesedésére kell majd tennie.
Ennek időpontja akkor derülhet ki, ha a Gazdasági Versenyhivatal befejezi az engedélyezési eljárást, csak ezután következik a tranzakció zárása. Ekkor valósul meg a befolyásszerzés, ami után 15 napon belül következik majd az ajánlat.
A társaság kérésére tegnap felfüggesztették az Antenna tőzsdei kereskedését, s a délutáni visszaengedés után 5100 forintra emelkedett az árfolyam, vagyis a piac beárazta az év végi 5250-es kifizetést. Elképzelhető azonban, hogy lesz, aki más árra gondol: Rahimkulov a tulajdonában lévő pakettel van olyan pozícióban, hogy külön is tárgyalhat, és a magánosítás után a nyilvános vételi ajánlatot el nem fogadva akár magasabb árat is megpróbálhat kicsikarni.

Molnár Gergely
Molnár Gergely

Ez is érdekelhet