A Befektetési Szolgáltatók Szövetsége támogatja azokat a javaslatokat, amelyeket Szalay-Berzeviczy Attila, a Budapesti Értéktőzsde elnöke adott át Gyurcsány Ferencnek az árfolyamnyereség-adó tervezett bevezetésével kapcsolatban – áll a szervezet tegnapi közleményében. A miniszterelnök még a múlt héten találkozott a BÉT elnökével, a diskurzusra a tőzsdeelnök komplett piacélénkítő csomagra vonatkozó javaslattal érkezett, kompenzálandó az árfolyamnyereség-adó 2007-es tervezett bevezetésének negatív hatásait.
A tőzsde javaslata szerint többek között az adót csak fokozatosan – először 5, majd 10 százalékos mértékben – kellene bevezetni, egyszerre a banki kamatadóval és a kötvények árfolyamnyereség-adójával. Fontos lenne a BÉT szerint, hogy az adót csak évente egyszer kelljen befizetni, valamint az, hogy a veszteségek a következő évekre átvihetők legyenek. A BÉT szeretne egy 1,5 millió forintos adómentes sávot az árfolyamnyereség tekintetében. A tőzsdének még számos javaslata volt, amelyek egy része a nyugdíj-előtakarékossági rendszert formálná tőkepiacbarátabbá, másik részük a cégek tőzsdei megjelenésének támogatásával a kínálati oldalt bővítené.
A BSZSZ elnöksége a Szalay-Berzeviczy Attila által előterjesztett javaslatokat jó tárgyalási alapnak tekinti, s kész részt vállalni az adó mértékéről, bevezetésének idejéről szóló vitában, ha a kormányzat július végéig érdemi választ ad a kezdeményezésekre – áll a közleményükben. A BSZSZ szerint a BÉT javaslata a tőzsdei forgalom élénkítéséhez, a keresleti és kínálati oldal növeléséhez egyaránt jó alapot teremtene. A szövetség kiemelten támogatja a tervezett adó bevallásának a tőzsde által javasolt majdani módját. A régóta sérelmezett iparűzési adó módosítását ugyanakkor fontos feltételnek tekinti. A tőzsdére jutási alap megemelése helyett jó megoldás lehet a szövetség szerint társaságiadó-kedvezményt nyújtani a frissen tőzsdére érkező cégeknek.
