BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Még az idén eladhatják a NIS-t

A szerb olajvállalatot, a NIS-t még az idén eladhatják. A reménybeli pályázók között a Mol is ott lehet, amelynek viszont egyelőre úgy tűnik, némi gondot okoz, hogy boszniai terjeszkedéséhez az INA-t választotta partnerül.

2005. július 4. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Még az idén megvehető lehet a szerb NIS (Nafta Industrije Serbije) olajvállalat, a szerb kormány ugyanis több más céggel egyetemben állítólag a héten dönt arról, hogy a korábbi elképzelésekkel ellentétben hamarabb értékesíti a céget – derül ki a Magyar Hírlap tegnapi cikkéből. A reménybeli pályázók között a Mol is ott lehet, ám meglehetősen komoly versenytársakkal kell megküzdenie, ha az eddig folytatott zöldmezős terjeszkedés helyett mégis a privatizációban való részvétel mellett döntene. A NIS iránt ugyanis érdeklődik az OMV is. A Mol számára azonban talán nem is az osztrák versenytárs fellépése okozhat gondot – amellyel már több térségbeli privatizáció során összemérte erejét –, hanem sokkal inkább a szerb piacon egyszer már – a Beopetrol esetében – őt legyőző Lukoil. Az orosz olajcég ugyanis úgy tűnik, szintén érdeklődne a két finomítóval és egy töltőállomás-hálózattal rendelkező NIS iránt. (Az orosz olajcég pozícióit nyilvánvalóan erősíti az a múlt héten bejelentett megállapodás, amely szerint a Lukoil segíti a NIS-t a finomítói modernizálásához felveendő 500 millió dolláros kölcsön megszerzésében).
A Mol mellett különösen az általa 25 százalékban tulajdonolt INA számára lenne érdekes lehetőség a szerbiai terjeszkedés. Könnyen lehet ugyanakkor, hogy Boszniához hasonlóan ott sem lenne problémamentes a horvát olajcég megjelenése. Ezt mutatja a bosnyák Energopetrol hónapok óta húzódó eladása. Ezzel kapcsolatban éppen tegnap jelentette ki Michel-Marc Delcommune, a Mol stratégiai és üzletfejlesztési igazgatója az MTI szerint egy szarajevói napilapnak adott nyilatkozatában, hogy a Mol és az INA által alkotott konzorciumnak egyáltalán nincs szándékában kifizetni az INA korábbi boszniai adótartozásait. Azokért az INA egymagában felel, és csak olyan mértékig, amit a bíróság – amely előtt erről jelenleg is per folyik – majd megítél. A bosnyák kormány hiába állt elő olyan feltételekkel, amelyek szerint az Energopetrolt csak akkor vásárolhatná meg a konzorcium, ha ezzel együtt – és a bírósági eljárás lezárulta előtt – ezeket az adótartozásokat is kifizetné: két dolog az igazgató szerint különbözik és nem is összekapcsolható.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet