BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A GVH a versenyt félti a Mol–E.On ügyletettől

A Magyar Energia Hivatal megadta az engedélyt a Mol és az E.On Ruhrgas közötti a gázüzletág részleges megvásárlásáról szóló szerződésre. Az ügyben döntési jogkörrel nem, de javaslattételi joggal rendelkező Gazdasági Versenyhivatal viszont maximális szigorúságot javasolt a döntésre jogosult Európai Bizottságnak.

2005. június 28. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Amennyiben az E.On Ruhrgas nem fellebbez egy hónapon belül, jogerőre emelkedhet és véglegessé válhat a Magyar Energiahivatal engedélye, amely feltételekhez kötve ugyan, de jóváhagyta a Földgázellátó Rt. és a Földgáztároló Rt. 75 százalék mínusz egy részvényének, illetve a Panrusgáz Rt. 50 százalékának megvételét. A Mol-részvényeseknek jó hír tehát, hogy az ügylet az első akadályon túl van.
A Gazdasági Versenyhivatal szintén lefolytatta a maga vizsgálatát, ez azonban nem vezetett döntéshez, mivel egy ilyen horderejű ügyben nem a magyar hivatal, hanem az Európai Bizottság dönthet csak. A magyar versenyhivatalnak csupán javaslattéli joga van, amit tegnap meg is tett. Ebben a javaslatban a GVH közleménye szerint a hivatal az EU brüsszeli bizottságának a szigorúbb, kétfázisú eljárás lefolyatatását javasolta, mivel szerinte az ügylet nemcsak formálisan, de a valóságban is felvet versenyjogi aggályokat. Az E.On irányításszerzése a három gazdasági társaságban ugyanis – tekintve, hogy a multi már három áramszolgáltatót (Édász, Dédász, Titász), két gázszolgáltatót (Kögáz és Ddgáz) és több erőművet irányít Magyarországon – olyan mértékű összefonódást eredményez, ami miatt a versenyhivatal az ügylet konkrét feltételekhez kötését is javasolta. Mindez azt jelenti, hogy ha az EU bizottsága a GVH javaslata alapján jár el, az ügylet végleges elbírálása még több hónapot is igénybe vehet.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet