Törökországban 14 olajcég nyújtotta érdeklődését kifejező és június 22-ig beadható nyilatkozatát a Tupras Turkiye Petrol Rafinerileri AS (Tupras), az ország legnagyobb olajfinomítójával rendelkező olajcég 51 százalékának megvásárlása iránt – jelentette a török privatizációs szervezetre hivatkozva a Bloomberg. A potenciális vásárlók között a török privatizációs ügynökség korábban több régiós olajcéget is említett, így az OMV-t és a PKN-t, a Molt azonban nem. Könnyen elképzelhető és logikus feltételezés is lenne ugyanakkor, ha a magyar olajcég is ott lenne az érdeklődők között, amit azonban a Mol képviselője érdeklődésünkre nem volt hajlandó megerősíteni.
A Tupras Törökország legnagyobb olajcége, öt finomítójának kapacitása 27,6 millió tonna, ami a teljes törökországi kapacitás 86 százalékát jelenti. A társaság – amely tisztán finomítással foglalkozó vállalkozás, még kútjai sincsenek – az idei első negyedéves jelentését két nappal ezelőtt jelentette meg, e szerint az év első három hónapjában 32 millió dolláros nyereséget ért el (jóval alacsonyabbat, mint az elemzők által várt 45 millió dollár), nettó eladásai pedig majd kétmilliárd dollárra rúgtak. A céget az isztambuli tőzsdén jegyzik, az 51 százalékos részesedés értéke a jelenlegi piaci áron számolva mintegy 1,8 milliárd dollár. Egy évvel ezelőtt már megpróbálták privatizálni, akkor hazai vevők jelentkeztek, de az ügylet végül meghiúsult.
A török privatizációs ügynökség akár már ma közzéteheti azon cégek listáját, amelyek a pályázaton részt vehetnek. A korábban nyilvánosságra került, de meg nem erősített információk szerint – akkor még 12 érdeklődőt tartottak számon – a reménybeli török pályázók között ott van a Zorlu Group, az Oil Office, az OYAK és az Opet. A külföldiek közül a Repsolt, a PKN-t, az OMV-t, az Indian Oilt és az ENI-t említették török sajtóhírek. A privatizációs menetrend szerint az adatszoba már július 1-től megnyílik a potenciális vevők előtt, akik a hónap végéig vizsgálhatják a társaságot. A kötelező ajánlatok leadási határideje szeptember másodika lenne.
A tudósításokból úgy tűnik, hogy a 14 pályázó közül kettő az utolsó pillanatban jelezte érdeklődését. A Mol jelentkezése logikus lehet, hiszen a gázüzletág eladását követően az anyagi helyzete megengedheti akár azt is, hogy egyedül pályázzon a részvénycsomagra. Korábbi privatizációs pályázatok során az is kiderült ugyanakkor, hogy konzorciumra is hajlandó lépni a jó üzlet érdekében. Az európai uniós tagságáért lobbizó Törökország pedig jó célpont lehet befektetésre (különösen miután a lengyelországi terjeszkedés – úgy tűnik –, jó időre lekerült a napirendről), ezt mutatja az OTP példája is, amely már jelezte, hogy vizsgálja törökországi terjeszkedés lehetőségét. Ellene szól viszont, hogy a magyar olajcég új stratégiája a menedzsment korábbi nyilatkozata szerint inkább a kőolajmezők megvásárlására összpontosít a korábbi, feldolgozókapacitások növelésére koncentráló akvizíciók helyett. Igaz, azt sosem mondták, hogy kizárnák a lehetőségét egy újabb akvizíciónak a feldolgozás-kereskedelem területén.
