BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Még vizsgálják a Mol–E.On tranzakciót

2005. június 15. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Magyar Energia Hivatal (MEH) egyelőre nem hozott határozatot a Mol-gázüzlet eladása ügyében, a Népszabadság értesülése nem felel meg a valóságnak – cáfolta a lapban megjelent hírt a NAPI Gazdaság kérdésére a hivatal. A lap többek között Podolák György szocialista parlamenti képviselőre hivatkozva írt erről, aki azt is tudni vélte, hogy a MEH csak bizonyos kikötésekkel adta meg az engedélyt (a többi forrást nem nevezték meg).
A Magyar Energia Hivatal elnöke, Horváth J. Ferenc a cáfolat mellett azt is közölte: a döntés meghozatala valójában a hónap végére várható, az egyeztetések a vásárló E.On Ruhrgasszal jelenleg is folynak. Az energiahivatal döntése ráadásul nem jelenti feltétlenül az üzlet megvalósulását, azt ugyanis az Európai Bizottságnak is jóvá kell hagynia. A lezáráshoz egyik hivatal hozzájárulása sem elegendő önmagában, kell hozzá mindkettőé, mivel az EU kizárólag versenyjogi, a Magyar Energia Hivatal emellett ellátásbiztonsági és szabályozási szempontból is vizsgálja a tervezett üzletet.
Az Európai Bizottság egyébként június 2-án hivatalosan is közzétette, hogy az E.On beadta kérelmét a tranzakció jóváhagyására. Jelenleg a 25 tagállam külön-külön véleményezi azt, ez a szakasz a hónap végéig várhatóan lezajlik. Ezután kerülhet sor a bizottsági döntésre, ami várhatóan még a második félévben, de lehet hogy már a harmadik negyedévben várható (az eljárásnak erre a részére elvileg 125 nap áll rendelkezésre).
Az üzlet előtt tehát még több akadály van, a hónap végi esetleges MEH-jóváhagyás csak az egyik letudása lesz. A tranzakció alapos vizsgálata ráadásul érthető is, hiszen Magyarországon az E.On-nak már jelentős érdekeltségei vannak, ami esetleg okot adhat az üzlet blokkolására. A német cégé ugyanis a három tőzsdéről kivezetett áramszolgáltató, az Édász, a Dédász és a Titász, és többsége van két regionális gázszolgáltatóban a DdGázban és a Kögázban is.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet