BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Még várni kell a Mol-eladásra

Egyelőre sem a kormány, sem a Pénzügyminisztérium napirendjén nem szerepel a Mol-csomag eladásának részleteiről és időpontjáról való döntés – közölték a két hivatalban, így a hazai nyilvános értékesítés sem biztos még.

2005. június 13. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Egyelőre nincs napirenden a Mol 11,8 százalékos, ÁPV Rt.-nél levő részvénycsomagjának értékesítéséről szóló döntés meghozatala – tudta meg lapunk László Boglár kormányszóvivőtől. Ez azt jelenti, hogy a Pénzügyminisztériumba sem érkezett utasítás arra vonatkozólag, hogy a 11,8 százalékos, állami kézben levő részvénycsomag eladásakor a hazai kisbefektetők számára is kellene részvényeket biztosítani. A PM-ben szintén arról tájékoztatták lapunkat, hogy egyelőre nem született döntés a Mol-eladás időpontjáról és mikéntjéről. Így biztosan csak annyit lehet tudni, amit eddig is: a csomagot valahogyan még az idén eladják.
A kérdést a Magyar Hírlap tegnapi cikke vetette fel. Eszerint a PM-ben mindeddig azt tartották volna előnyösebbnek, ha a maradék részvényeket teljes egészében egy gyors, zártkörű intézményi értékesítés keretében adnák el. A nyár elején azonban a miniszterelnöktől a lap meg nem nevezett forrása szerint utasítás érkezett, mely szerint a korábbi eljáráshoz hasonlóan az intézményi értékesítés mellett a hazai kisbefektetők számára is biztosítani kell a részvényvásárlás lehetőségét.
Úgy tűnik, a Miniszterelnöki Hivatal és a Pénzügyminisztérium egyelőre nem tud végleges verzióról beszámolni. Ez leginkább csak annyit árul el, hogy egy ideig még valószínűleg várni kell a hatalmas, összességében majd 12,9 millió részvényt érintő tranzakcióra. Ennek összértéke tegnapi tőzsdei záróáron számolva meghaladja a 216 milliárd forintot. Feltételezve, hogy az értékesítésre az idén valóban sor kerül, nagy esély van arra, hogy a zártkörű értékesítés a tavalyi megvalósult tranzakcióhoz hasonlóan villámgyors és meglepetésszerű lesz. A lakossági értékesítés mellett is több érv szól, a hazai tőkepiac fejlődése mellett ez ugyanis népszerű lépés is volna (így a választások előtt álló politika valószínűleg megpróbál majd megoldást találni erre. Kézenfekvőnek tűnne, hogy a tavalyi tranzakcióhoz hasonlóan az intézményi eladás legyen előbb, aminek több jótékony hatása volna (például az intézményeknek sem jutna annyi részvény egyszerre), a feladat már csupán az, hogy ez ne okozzon akkora áresést, mint a 2003-as meghiúsult tranzakció idején.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet