Az Inter-Európa Bank tegnapi közleménye szerint két nagytulajdonosa meghosszabbította azt az opciós szerződést, amelyet a bank papírjaira kötöttek két évvel ezelőtt. Az IEB-részvényekre két éve nyilvános vételi ajánlatot tevő San Paolo–IMI még 2003 nyarán kötött opciós szerződést a bank második legnagyobb tulajdonosával, a Holneth B.V.-vel annak 9,99 százalékos szavazatot biztosító részvénycsomagjára. Az opciós feltételek akkor úgy szóltak, hogy a San Paolo a 2003. februári, 2000 forintos nyilvános vételi ajánlata árának időtényezővel korrigált értékén köteles megvenni a Holneth részvénycsomagját a 2004. és 2005. május 31-ét követő 30-30 napon belül, ha az eladó azt számára felajánlja. A San Paolo nemcsak vételi kötelezettséget kapott az ügyletben, de vételi jogot is, tavaly és idén június 30-át követő 30 napig vehette meg a fenti árfolyamon az érintett részvénycsomagot.
A mostani módosítás szerint a határidők egy évvel kitolódtak, s a Holneth a 2006. május 31-ét követő 30 napon belül is élhet eladási, a San Paolo pedig a 2006. június 30-át követő 30 napon belül a vételi jogával. Ha bármelyik fél lehívná jövőre az opcióját, az már nem vonna nyilvános vételi ajánlattételt maga után, hiszen a San Paolo már tett ilyet két évvel ezelőtt.
Ugyanakkor ha az opció lehívásával egyidejűleg a nagytulajdonos önkéntes nyilvános ajánlatot tenne a bank papírjaira, akkor 90 százalék fölé kerülvén kiszoríthatná a bank kisebbségi részvényeseit, legalább az egy részvényre jutó saját tőke vagy az opció lehívási árfolyamán, az opciós díjjal növelve. Tekintve a bank jelenlegi, alig valamivel 2000 forint feletti részvényenkénti saját tőkéjét, vélhetően a előbbi lenne a vonzóbb a megmaradt kisebbségi részvényesek számára. Igaz, a fő tulajdonos eddig nem adta jelét, hogy zavarná a bank nyilvános volta és a kisrészvényesek jelenléte.
