A Nis eladásáról szóló tervezetet terjesztett elő a privatizáció előtt álló szerb olajvállalat vezetése – tudósított a Reuters. A cégről eszerint július 1-jéig le kell választani az alaptevékenységhez nem kapcsolódó üzletágakat, eszközöket, mint például a hotelek, biztonsági és karbantartó részlegek. A cég szóvivőjének, Tomislav Mirovicnak a szavai szerint az új Nis felépítése a Moléhoz és az INA-éhoz lenne hasonló – csak a kutatás, a finomítás, a kereskedelem és a vezetékek maradnának meg –, és az már a szerb kormány döntésétől függne, hogy mekkora részt adnak el belőle.
A Molt, úgy tűnik, követendő példának tartják a nagyprivatizációk előtt álló Szerbiában, a Nis magánosításáról szóló elképzeléseket több más olajvállalat – a Shell, a görög Hellenic Petroleum, a kínai Sinochem, illetve a Lukoil és Gazprom – mellett a Molnak is bemutatták.
A társaság magánosítására ezt követően talán jövő tavasszal kerülhet sor. Az első lépés a privatizációs tanácsadó kiválasztására vonatkozó tender kiírása lesz július végéig, ezt követően derül majd ki, hogy a mostani reorganizációs tervekből megvalósul-e valami.
Valószínűleg részben ez is indította a Molt arra, hogy terjeszkedése során Szerbiában a zöldmezős utat válassza (év végére már 12 kútja fog működni az országban), igaz, mindvégig a Nis esetleges privatizációja iránti érdeklődését hangoztatva.
A Nis két finomítója egyébként napi 167 ezer hordó olaj feldolgozására képes, az 1999-es NATO-bombázások miatt a becslések szerint mintegy 700 millió dolláros felújításra szorul. A vállalatnál egyébként 17 300 ember dolgozik, eszközeinek értékét 2,6 milliárd dollárra becsülik, tavalyi nyeresége 35,7 millió dollárra rúgott.
