– Az elmúlt napokban többször felröppent a sajtóban, hogy a Globus nem felelt meg bizonyos előminősítéseknek, és ezért nem szállíthat Oroszországba májkrémkonzervet. Mi igaz ebből?
– A tavaly májusi EU-bővítés kapcsán a frissen csatlakozott tíz országban megszigorodtak az orosz élelmiszer-ipari termékek behozatalának feltételei. Ennek kapcsán ősszel az orosz hatóságok is kidolgoztak egy auditrendszert az ezekből az államokból érkező húsipari termékekre, vagyis csak az auditált cégek szállíthatnak Oroszországba. Az ellenőrzés során a Globusnál mind minőségi, mind higiéniai szempontból mindent rendben találtak, ám a Globus nem minden húsbeszállítója rendelkezett az orosz hatóságok minősítésével.
- Milyen termékeket és mikortól érint az intézkedés?
- Lényegében novemberben lépett érvénybe, és kizárólag a húst tartalmazó készételkonzerveket érintette, vagyis a többi termék kiszállítása zavartalanul folytatódott.
- Ez azt jelenti, hogy novembertől szünetelt az orosz export ezekből a termékekből?
- Nem, a kint lévő készleteink révén azóta is folyamatos az értékesítés, és reméljük hamarosan rendeződik a helyzet.
- Mit tett a menedzsment az engedély megszerzése érdekében?
- A problémát az okozta, hogy nem volt ismert, mely vágóhidak rendelkeznek a megfelelő minősítéssel, beszerzési forrásaink egy része ugyanis megkapta a szükséges minősítést. Időközben tárgyalásokat folytattunk Moszkvában és nyilatkoztunk, hogy garantáltan csak az audittal rendelkező gyártóktól származó hús kerül bele az Oroszországba készülő termékekbe.
- Mikorra várja, hogy teljesen rendeződik a helyzet?
- Ezt jelenleg nem tudnám pontosan megmondani, de bízom benne, hogy a hatóságok érzékelték a Globus megfelelő hozzáállását, és minél előbb helyreáll a rend.
