BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Alkudozás az Energopetrolért

2005. június 6. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A bosnyák kormány érvénytelenítheti a Mol-INA konzorciummal kötött megállapodását az Energopetrol eladásáról, hacsak a konzorcium nem teljesíti a kormány által szabott feltételeket – ezt a sokatmondó kijelentést tette a boszniai bosnyák–horvát föderáció miniszterelnöke, Ahmet Hadzipasic a horvát Hina hírügynökségnek, akit az MTI alapján több internetes oldal is idézett. A politikus szerint a konzorciumnak le kell mondania minden követeléséről az föderációval szemben, ugyanakkor a bosnyák állam felé fennálló tartozásait rendeznie kellene.
A Mol és a INA alkotta konzorcium a bosnyák pénzügyminisztérium lapbeszámolókból ismert álláspontja szerint 17,9 millió euró tartozást halmozott fel korábban adó- és vámtartozás formájában. Eközben persze a jelenleg még állami kézben levő Energopetrol is tartozik az INA-nak. A konzorcium az egyoldalú lépésre nem hajlandó, azt viszont már korábban kijelentették, hogy a jelenleg is folyamatban levő bírósági ügyek lezárását követően minden megmaradó tartozást rendeznek.
A mostani kijelentés alapján – amely valószínűleg csak az ilyenkor szokásos alkudozás része – nagyon nehéz megítélni, hogy végül sikeres lesz-e a Mol bosnyák terjeszkedése. Különösen azért, mert a konzorcium állítólagos ajánlata a 17,9 millió eurós (35 millió bosnyák márkás) követeléshez képest sokkal nagyobb összegben, mintegy 60 millió márka értékben tartalmazott adósságátvállalást az egyébként kínált 10,2 millió bosnyák márkás vételár és 150 millió eurós további befektetés mellett. Ugyanakkor korábban olyan aggodalmak is elhangzottak bosnyák részről, amelyek arra utaltak – a bosnyák piacot az INA túlsúlyától és monopolisztikus pozíciójától féltve –, hogy az INA megjelenésének az Energopetrolban komoly ellentábora is lehet Boszniában.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet