BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Árfolyamot konzervál a Globus

A dollárerősödést kihasználva lefedezte év végi oroszországi árbevételét a Globus. A cég arra számít, hogy a tervezettnél 5-6 százalékkal több nyeresége keletkezik a dollárbevételeken.

2005. június 5. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Globus Rt. pénteken közleményben üdvözölte a dollárerősödést, amellyel az amerikai deviza nemcsak elérte, hanem meg is haladta a társaság terveiben szereplő, valamivel 200 forint alatti értéket. Az erősödés javítja a társaság üzemieredmény-hányadát, a közlés szerint mintegy három százalékkal nőhetnek a dollárbevételek. A Globus exportárbevételének tavaly csak mintegy 40 százaléka folyt be dollárban, miután tudatosan visszafogta az oroszországi szállításokat a kedvezőtlen árfolyam miatt. Idén már nagyobb volumenű kiszállításokkal számolnak, amivel a dollárexport aránya várhatóan eléri az 50 százalékot – mondta el a Napi Gazdaság kérdésére Jéhn József alelnök.
A hirtelen dollárerősödést kihasználva a társaság pénzügyi vezetése a várható dollárbevétel ötödének megfelelő értékű határidős dolláreladási pozíciót nyitott. A negyedik negyedévben kifutó, valamivel 210 forint alatti szinten kötött ügylettel lényegében a mostani erős dollárárfolyamon eladta az év végi kiszállításokból származó dollárbevételt, így egy esetleges gyengülés esetére fedezve van a társaság. Amennyiben a dollár tovább erősödne, úgy további hasonló ügyleteket is köthetnek majd, figyelembe véve a fokozatosság elvét – mondta az alelnök. A társaság számításai szerint így az előirányzathoz képest összességében 5-6 százalékos eredményjavulást tud elérni a dollárexporton, a határidős ügyletek hatása azonban csak a negyedik negyedévben jelentkezik.
A közgyűlésen elhangzottak szerint a Globus a tavalyival megegyező, 35 milliárd forintos árbevétel mellett 690 millió forint veszteséggel számol (NAPI Gazdaság, 2005. április 29., 13. oldal). Ennél várhatóan jóval nagyobb lesz az első félévi mínusz, amit a második félév nyeresége csökkent majd (csak a korábbi létszámleépítésből 4-500 milliós költségcsökkenést várnak a második hat hónapban).
A Globus-részvények árfolyama jelentősen emelkedett az elmúlt héten, a május 25-én elért 341 forintos mélypontról péntekig – lényegében a dollárerősödéssel párhuzamosan – 440 forintra ment fel.

Molnár Gergely
Molnár Gergely

Ez is érdekelhet