A Magyar Telekom Rt. 12,3 milliárd forint osztalékot hoz haza macedón leányvállalatától, a MakTeltől. A macedón társaság közgyűlése 5,8 milliárd macedón dénár – mintegy 24 milliárd forint – osztalék kifizetéséről döntött. A MakTel tavalyi nem konszolidált mérleg szerinti eredménye 1,6 milliárd macedón dénár, a konszolidált mérleg szerinti eredménye pedig 4 milliárd dénár volt, vagyis az anyavállalathoz hasonlóan alaposan igénybe vették az eredménytartalékot is az osztalékfizetéshez. (A Makedonski Telekomunikacii AD 51 százalékos tulajdonosa a Stonebridge Communications AD – a Magyar Telekom helyi érdekeltsége –, a Macedón Köztársaság kormánya pedig 47,12 százalékot birtokol.)
A MakTel bevételei tavaly 2,4 százalékkal csökkentek, az EBITDA ráta 49,1 százalék volt. A társaság 3,3 milliárd forintot fordított a létszámleépítéssel kapcsolatos költségekre, e nélkül az EBITDA jóval kedvezőbb, 54,0 százalék lett volna.
Az idei első negyedévben folytatódott a bevételek csökkenése: a vezetékes penetráció a korábbi, magasnak semmiképp sem mondható szinthez képest is 3 százalékkal, 28 százalékra süllyedt, az internet és mobil előfizetők száma viszont dinamikusan emelkedett. A vezetékes bevételek 14,5, a mobil forgalom 2,6 százalékkal csökkent, igaz, ebben jelentős szerepe volt a forint gyengülésének is. A vezetékes EBITDA ráta 43,7, a mobil szegmensé pedig 52,4 százalék volt a MakTelnél, vagyis továbbra is jelentősen meghaladja a Magyarországon elérhető szintet.
