Úgy tűnik, mégsem juthat egyhamar többségbe a horvát INA olajvállalatban a Mol. A horvát miniszterelnök, Ivo Sanader ugyanis a Vjesnik című lap szerdai számában úgy nyilatkozott, hogy a kormány nyilvános értékesítéssel a tőzsdén adja el az INA 15 százalékos részvénycsomagját – tudósított az MTI. Az értékesítés tanácsadói pályázatát hamarosan ki is írják – tette hozzá a kormányfő.
A Mol 2003-ban szerzett 25 százalékos részesedést a társaságban, a privatizáció további lépése az első félévben egy 15 százalékos tőzsdei részvénycsomag eladása lett volna. Az idő múlásával egyre valószínűbbé vált, hogy ez a forgatókönyv nem tartható, s március végén már olyan találgatások jelentek meg a horvát sajtóban, hogy az idő rövidsége miatt a stratégiai partner Molnak történő eladás jobb megoldás lenne. A Mollal jóval hamarabb meg lehetne állapodni a 15 vagy esetleg 25 százalékos részesedés eladásáról, s így nem kerülne veszélybe a 2005-re tervezett 700 millió dollárnyi privatizációs bevétel teljesülése – vélték piaci megfigyelők.
A horvát sajtó után áprilisban az INA vezérigazgatója, Tomislav Dragicevic is az INA-részvények egy befektetőnek való eladását tartotta reálisabbnak a tőzsdei értékesítés helyett, ugyancsak költségvetési szempontokat hangoztatva. Miután már egyre többen foglalkoztak a témával, április közepén Geszti László, az INA Mol által delegált pénzügyi igazgatója is megszólalt, s jelezte: a magyar olajtársaság kész közvetlenül tárgyalni az INA privatizációjáról a horvát kormánnyal.
A miniszterelnök nyilatkozata értelmében azonban a Molnak még várnia kell részesedése növelésére.
