BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Hatéves mélyponton a Globus

2005. május 22. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Hatéves mélypontjára süllyedt a Budapesti Értéktőzsdén a múlt heti kereskedésben a Globus-részvények árfolyama. Pénteken már csak 350 forintot adtak a konzervipari cég papírjaiért, ami – ha figyelembe vesszük az időközben végrehajtott részvényfelaprózást – 1999 februárja óta a legalacsonyabb árfolyam. Az ok nem meglepő, a társaság a tavalyi év után az idén is veszteséget tervez, a közgyűlésen elhangzott tervek szerint 690 millió forint mínusszal zár majd a konzervipari csoport. A veszteség nagy részét – 460 millió forintot – ráadásul már az első három hónapban sikerült összehozni. Ez persze – ha a társaság vezetése változatlanul fenntartja korábbi elképzelésit a veszteség idei nagyságával kapcsolatban – azt is feltételezi, hogy a következő negyedévekben valamelyest javuló tendenciát mutat majd fel a Globus gazdálkodása, azonban erre aligha ebben a negyedben kerül majd sor. Bár a társaság több nagyobb külföldi vevőjével – főleg az orosz piacon – sikeresen újratárgyalta szerződéseit, az első félévben a kiszállítások még a tavalyi megállapodások alapján történnek. Ezek pedig jórészt – a konzervipar sajátosságaiból adódóan – a tavalyi előállítású készletekből származnak, melyek fedezettartalma a magas alapanyagárak miatt változatlanul alacsony. A Globust – mint nagy exportőrt – leginkább a forint gyengülése, s a dollár és az euró erősödése segítené.
A mostani 350 forintos árfolyam mellett a Globus kapitalizációja 3,8 milliárd forintot tesz ki, amely alig haladja meg az éves árbevétel 10 százalékát. Nyereségalapon nem igazán lehet értékelni a társaságot, viszont az anyavállalati saját tőke alig harmadát, a konszolidált saját tőke ötödét teszi ki a jelenlegi árfolyamon számított cégérték. Az alacsony kurzus ellenére felvásárlásra aligha lehet spekulálni, hiszen a német DEG fejlesztési bank és a menedzsment részvénycsomagja meghaladja a jegyzett tőke 50 százalékát. Ennek ellenére lehet fantázia a konzervipari papírokban, hiszen az eltemetett részvények ugorhatják a legnagyobbat, ha az addigi veszteséges működésből nyereségesbe vált a cég. A baj csak az, hogy a Globusnál nyereséget legkorábban 2006-ra ígért a cég vezetése.

Lovas-Romváry András
Lovas-Romváry András

Ez is érdekelhet